صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
شنبه ١٠ آبان ١٣٩٩
اخبار > کمبود داروهای بیماران خاص و سایر داروها


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش آقاپور مسئول روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه

کمبود داروهای بیماران خاص و سایر داروها

پیرو درج خبری در برخی پایگاههای خبری مبنی بر کمبودهای دارویی بیماران خاص به سراغ دکتر فاطمه آقازاده مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده های داروئی معاونت غذا و داروی ارومیه رفتیم تا توضیحات لازمه را از زبان وی بشنویم.

دکتر فاطمه آقازاده گفت: هر بیماری بیمار خاص محسوب نمی‌شود و بیماران خاص شامل بیماران تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی می‌باشند که به مدد الهی فعلا داروی‌های مورد نیاز این  بیماران تامین می‌شود.

وی افزود: در شرایط کنونی بعضی اقلام دارویی مورد استفاده در بیماران کانسری( شیمی‌درمانی) بدلایل مشکلات ارزی دچار کمبودهای مقطعی شده‌اند که توسط مسئولین سازمان غذا و دارو در حال پیگیری برای رفع این مشکل هستند، لیکن این موارد کمبود، سراسری بوده و مختص استان ما نیست.

گفتنی است که داروهایی که کمبود بوده و به میزان کافی در کشور موجود نیستند توسط سازمان غذا و دارو بین کلیه استان‌های کشور سهمیه‌بندی و توزیع می‌شود.

مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده های داروئی معاونت غذا و داروی ارومیه افزود داروهای تک‌نسخه‌ای برای هر بیمار بصورت جداگانه و نسخه به نسخه، توسط شرکتهایی که مجوز لازم جهت تامین داروهای تک‌نسخه‌ای را دارند تامین می‌شود و این داروها در بازار دارویی ایران به فور موجود نمی‌باشد.

دکتر فاطمه آقازاده همچنین در مورد کمبود انسولینهای قلمی اذعان کرد: در حال حاضر کمبود انسولینهای قلمی که جزو داروهای وارداتی است وجود دارد و این امر موجب نگرانی بیماران دیابتی در استان شده است.

وی در زمینه علت کمبود داروی انسولین قلمی در بازار و ارائه راهکارهای لازم در این زمینه گفت: کمبود انسولینهای قلمی سراسری بوده لیکن بطور جدی موضوع از سوی مسئولین سازمان غذا و دارو در دست پیگیری است، بیماران دیابتیک برای جلوگیری از پیش‌آمد مشکلات جدی میتوانند از انسولین های تزریقی تولید داخل که به وفور در بازار موجود است با مشورت پزشک معالج استفاده نمایند.

وی همچنین در مورد اظهارات شهروندان در خصوص اثر برندهای جایگزین گفت: انسولین های با برند جایگزین نیز مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو اخذ نمودند و در خصوص اثربخشی این داروها هیچ نگرانی وجود ندارد فقط بیماران دیابتیک در خصوص تعویض برند دارویی و تنظیم میزان دوز دارویی مصرفی حتما با پزشک معالج مشورت نمایند.

این مقام مسئول در پایان اظهار داشت که مسئولین دانشگاه علوم پزشکی هیچوقت منکر کمبودهای دارویی استان نبودند و کمبودهای مقطعی در طی زمان‌های متوالی در خصوص داروهای مختلف متاثر از کمبودهای کشوری و مشکلات ارزی بوده و در سطحی همتراز با استانهای همجوار می‌باشد.

 


١٠:٣٦ - يکشنبه ٢٧ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٣٣٥٤٢    /    تعداد نمایش : ١٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج