صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
پنج شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٩
اخبار > هر گردی، گردو نیست و هر ماسکی، ماسک.!!


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش عبدالعلی زاده روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه

هر گردی، گردو نیست و هر ماسکی، ماسک.!!

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد، بازار کساد ماسک‌های پزشکی روزی به یکباره آنقدر رونق بگیرد که حتی خواب را از سر تولیدکنندگان این محصول برای کسب درآمدی سرشار برباید. با گسترش ویروس کرونا مصرف اقلام بهداشتی همچون ماسک به شکل فزآینده‌ای افزایش یافته است.

دکتر صدیق‌راد مدیر نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی گفت: در ماسک‌های معمولی سه لایه، عمل محافظت و فیلتراسیون توسط یک لایه بنام ملت بلون انجام می‌شود که تا 70 درصد از ورود ذرات به سیستم تنفسی فرد جلوگیری می‌کند.

دکتر صدیق‌راد هشدار داد: در شرایط فعلی کمبود جهانی ماسک، عده‌ای افراد سودجو اقدام به تهیه این ماسک‌های سه لایه می‌کنند که در ظاهر شبیه ماسک‌های سه لایه هستند ولی در باطن فاقد هر گونه لایه محافظتی می‌باشند.

وی گفت: این موارد تخلف در خصوص ماسک‌های فیلتردار (N95، N99،FFP2، FFP3) نیز مشاهده می‌شود؛ عدم استفاده از لایه‌ای حفاظتی باعث می‌شود به جای کارایی 94 درصد و به بالای این نوع ماسکها فقط 10 درصد از ورود ذرات ممانعت می‌کند.

دکتر صدیق راد هشدار داد:

مجوزی جهت تولید ماسک در استان صادر نشده است.

مدیر تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی آذربایجان غربی گفت: برخی افراد نیز با آگاهی از نیاز مردم به تهیه ماسک به عنوان عامل ایجاد کننده آرامش روانی، با تولید در کارگاه‌های زیرزمینی غیر مجاز تلاش دارند تا به قیمت چند برابری در بازار بفروشند.

همین امر باعث شده که قیمت هر عدد ماسک ساده از 30۰ الی 500 تومان به 3 هزار الی 10 هزار تومان و ماسک فیلتردار نیز از چهار هزار تومان به 30 الی 70 هزار تومان برسد، البته اگر بشود به همین قیمت نیز پیدا کرد.

لازم به ذکر است دوخت استفاده شده در تولید ماسک‌های پزشکی دوخت اولتراسوند می‌باشد که درزهای ایجاد شده توسط آن غیر قابل نفوذ میکرو ارگانیسم‌ها است. ماسک‌های تولیدی در کارگاه‌های زیرزمینی و با استفاده از چرخ‌های خیاطی خانگی و یا صنعتی با تماس دست دوزندگان تولید می‌گردد که با توجه به عدم انجام فرآیند استریلیزاسیون که می‌تواند عامل انتقال میکروب باشد.

در حال حاضر چند کارگاه تولیدی با روش دوخت با چرخ خیاطی اعلام آمادگی برای تولید ماسک نموده‌اند که کارشناسان نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی معاونت بازدیدهای متعدد از محل آنها صورت داده و برای بهینه‌سازی شرایط تولید این کارگاه‌ها پیشنهاداتی ارائه داده اند و فرآیند مربوطه در حال پیگیری برای ایجاد شرایط بهینه اولیه در خط تولید ایشان و الزام به انجام فرآیندهای استریلیزاسیون پس از تولید می‌باشند. لیکن هنوز مجوزی برای تولید این اقلام از سوی اداره تجهیزات پزشکی معاونت غذا وداروی آذربایجان غربی صادر نگردیده است.

افراد عادی نیازی به استفاده از لباس‌های ویژه و لوازم پیشگیری از کرونا ندارند.

دکتر صدیق‌راد تصریح کرد: لباس‌های ویژه ایمن ویژه مراکز درمانی و استفاده در بخش‌های ویژه بستری بیمار کرونایی استفاده می‌شود و افراد عادی لزومی به استفاده از لباس‌های ویژه ندارند.

وی گفت: این نوع لباس‌ها از پارچه‌های مخصوص و نفوذناپذیر و لمینت‌دار تولید می‌شود و در قسمت درز و دوخت برای جلوگیری از نفوذ هر گونه آلودگی از شیوه ویژه چسب‌زنی خاص تهیه می‌گردند.

شاهد هجوم شهروندان به داروخانه‌ها برای تهیه ماسک بود؛ رفتار مذمومی که به یک امر رایج در سال‌های اخیر تبدیل شده و به دلیل سرایت روانی، مشکلات ناشی از کمبود کالا در کشور را مضاعف کرده است.

از سوی دیگر، دلالان و فرصت طلبان نیز با آگاهی از نیاز مردم به تهیه ماسک به عنوان عامل ایجاد کننده آرامش روانی، ذخیره این کالا در داروخانه‌ها را خالی کرده‌اند تا به قیمت چند برابری در بازار بفروشند.

همین امر باعث شده که قیمت هر عدد ماسک ساده از ۲۵۰ تومان به ۴ هزار تومان و ماسک فیلتردار نیز از چهار هزار تومان به ۱۰ هزار تومان برسد، البته اگر بشود به همین قیمت نیز پیدا کرد.

این در حالی است که پزشکان می‌گویند استفاده از ماسک برای مقابله با کرونا برای همه ضروری نیست و راه اصلی جلوگیری از مبتلا به این بیماری، رعایت اصول بهداشتی و تغذیه مناسب است.

 


١٤:٢٦ - دوشنبه ٤ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ٢٩٩٤٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج