صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨
اخبار > سرطان قابل پیشگیری و درمان است "با خودمراقبتی و امید"


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مجرد مسئول روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه

سرطان قابل پیشگیری و درمان است "با خودمراقبتی و امید"

مریم گل میرزایی

کارشناس بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

 

سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام، تومور در مراحل اولیه و محدود بوده، در نتیجه درمان آن آسان تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار زیاد است.

در حال حاضر بطورکلی تعداد افرادی که از سرطان فوت می کنند نسبت به سه دهه پیش کاهش یافته است. نیمی از افرادی که امروز با تشخیص سرطان تحت درمان هستند، پنج سال زنده خواهند بود و بیش از 40 درصد بعد از ده سال هنوز زندگی می کنند. متوسط میزان بقای ده ساله برای سرطان دو برابر 30 سال گذشته شده است. مهمترین دلیل بهبود در بقای بیماران، علاوه بر درمان های مؤثرتری که پیدا شده است، افزایش آگاهی مردم و ارتقای روش های تشخیص زودهنگام است. حتی برای کسانی که بقای کلی سرطان در آن ها ضعیف است، شانس زنده ماندن در مراحل تشخیص زودرس، بیشتر خواهد بود. دو جزء اصلی در برنامه تشخیص زودرس سرطان وجود دارد:

·        آموزش و ترویج تشخیص زودرس

·        انجام غربالگری

سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است ( هم در کشورهای در حال توسعه و هم توسعه یافته ). بدنبال افزایش امید زندگی، افزایش شهرنشینی و رواج شیوه زندگی ناسالم، بروز سرطان پستان در جهان در حال افزایش است. بنابراین تشخیص زودهنگام به منظور بهبود بقا، سنگ بنای کنترل سرطان پستان است.

در برنامه تشخیص زودهنگام سرطان پستان، آگاهی از علائم و نشانه ها و مراجعه به موقع برای تشخیص قطعی و درمان لازم است. مهمترین علایم هشداردهنده سرطان پستان موارد زیر هستند:

1.     توده پستان یا هر تغییر در شکل یا قوام پستان

2.     توده پستان بزرگ شونده، ثابت یا سفت

3.     مشکلات دیگر پستان با یا بدون توده قابل لمس از جمله:

·        تغییرات اگزمایی پوست

·        فرورفتگی نوک پستان

·        پوست پرتغالی

·        زخم

·        ترشح یک طرفه از نوک پستان به ویژه ترشحات خون آلود

·        توده در زیر بغل

با عنایت به اجرای ادغام برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی، از سال 1395، گروه هدف برنامه ( شامل تمام زنان 30 تا 69 ساله ) توسط مامای آموزش دیده در سطح اول مورد ارزیابی قرار گرفته و براساس شرح حال ، معاینه بالینی و پس از دریافت آموزش های خودمراقبتی، در صورت لزوم به سطوح تخصصی و فوق تخصصی ارجاع می شوند. لذا از تمامی زنان 30 تا 69 ساله استان دعوت می شود، جهت ارزیابی رایگان و مداخلات بموقع به نزدیکترین پایگاه سلامت محل زندگی خود در مناطق شهری و مراکز خدمات جامع سلامت روستایی در روستاها مراجعه نمایند.

 


١٩:١٠ - شنبه ١١ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٢٧٠٧٧    /    تعداد نمایش : ٢٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج