صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
اخبار > " چهار شنبه سوری ایمن، یک نفر هم زیاده"


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مجرد روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه

" چهار شنبه سوری ایمن، یک نفر هم زیاده"

 

زهرا عسکر زاده کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاع علوم پزشکی آذربایجان غربی در گفتگویی با روابط عمومی معاونت بهداشتی به سوالات وی در خصوص حوادث چهارشنبه آخر سال به شرح ذیل پاسخ داد:

سوال : شعار کمپین چهارشنبه سوری امسال چیست و چه اقداماتی معاونت بهداشت جهت پیشگیری از آسیب های چهارشنبه سوری انجام داده است؟

پاسخ: شعار کمپین: " چهار شنبه سوری ایمن، یک نفر هم زیاده"

اهم عناوین اقدامات بعمل آمده:

·         آغاز برگزاری کمپین چهارشنبه سوری با شعار " چهار شنبه سوری ایمن، یک نفر هم زیاده"

·         برگزاری جلسات هم اندیشی و بررسی راهکارهای پیشگیری، کاهش آسیب ها و معلولیت های ناشی از حوادث چهارشنبه سوری با حضور نمایندگان ادارات و سازمان های مرتبط

·         ارائه بسته های آموزشی پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری به عموم اقشار جامعه علی الخصوص قشر نوجوان و جوان

·         اطلاع رسانی عمومی از طریق دستگاه های دولتی با ارسال محتوای آموزشی - ارائه  آموزش های چهره به چهره - توزیع پمفلت و نصببنر ، پوستر- بارگذاری مطالب آموزشی در وب سایت دانشگاه- برگزاری جلسات آموزشی در مساجد، مدارس و دانشگاه ها و ...

·         هماهنگی با مراکز صدا و سیمای شهرستان های ارومیه و مهاباد جهت پخش پیام ها و مصاحبه های رادیویی و تلویزیونی در خصوص پیشگیری از حوادث و سوانح خصوصاً چهارشنبه سوری

سوال: طی سالهای اخیر چند مصدوم و فوتی در استان گزارش شده است؟

 

سال

فوت شده

معلولیت

1393

3

2

1394

1

گزارش نشده است

1395

صفر

5

1396

صفر

4

 

 سوال:  بیشترین قربانیان چهارشنبه سوری سالهای گذشته مربوط به کدام سن و  قشر می باشد ؟

پاسخ: در سال 1396، بیشترین درصد آسیب ها درگروه سنی 6-18 سال( 52.3درصد) می باشد.

در سال 1396، بیشترین درصد آسیب ها به ترتیب مربوط به محصلین (45.7 درصد) می باشد.

 

سوال: بیشترین آسیبها از کدام ناحیه بدن صورت می گیرد ؟

پاسخ : درسال 1396 به ترتيب دست (51.5 درصد)، چشم (24.1 درصد) و سر (4.6 درصد) بيشترين نواحي آسيب ديده بدن بودند.

 

سوال : نقش والدین در کاهش این آسیب ها رو بفرمائید ؟

"آموزش را جدی بگیریم"

پاسخ : پیشگیری از حوادث تلخی مانند حوادث چهارشنبه سوری، مستلزم ارتقای فرهنگ ایمنی است و فرهنگ ایمنی بر سه اصل استوار است:

آگاهی، آموزش و الزام بسیاری از والدین، بدون آگاه سازی و آموزش مناسب فرزندانشان، سراغ سومین اصل( الزام) می روند و سعی می کنند با توسل به زور و اجبار، آنها را از کاری منع یا به کاری ترغیب کنند ولی این شیوه معمولاً با شکست همراه است. آگاه سازی و آموزش نوجوانان و جوانان ضرورت دارد و در روند این آگاه سازی باید به شخصیت آنها احترام گذاشت و از جریحه دار کردن غرورشان پرهیز کرد. آگاهی از خطرهای چهارشنبه سوری و شیوه مقابله با این خطرها احتمال بروز حوادث تلخ را در آخرین ماه سال کاهش خواهد داد .

 

سوال: چه توصیه ایی برای کودکان، نوجوانان و والدین دارید ؟

پاسخ: استفاده از مواد آتش بازي هرگز ایمن نیست، حتی در صورتی که مراقبت کامل صورت گیرد. حوادث نه تنها ممکن است براي کسانی که در تهیه و ساخت مواد محترقه مشارکت دارند، رخ دهد بلکه ممکن است براي کسانی که به بازي و تماشا مشغول اند نیز اتفاق بیفتد.

v     از نگهداري مواد محترقه، تهیه و ساخت  وسایل آتش بازي دستی توسط فرزندان اکیدا جلوگیري نموده و نظارت بر موضوع را جدي بگیرید.

v     از نگهداري مواد محترقه و وسایل آتش بازی  (حتی وسایل و مواد استاندارد) در نزدیکی وسایل حرارتی و برقی خودداري نمایید.

v     در هنگام برپایی آتش  در داخل یا خارج از ساختمان از دسترسی به کپسول اطفاء حریق و جعبه کمکهاي اولیه اطمینان حاصل نمایید.

v     مراقب رفتار هاي خطرناك  و ناهنجار افراد باشید و در صورت لزوم مراتب  را به واحدهاي گشتی نیروي انتظامی و یا پلیس 110 اطلاع دهید.

v     از سوزاندن وسایل یا مواد غیرمتعارف مانند لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش زا نظیر بنزین، الکل،کاربیت و مانند آن جدا خودداري نمایید.

v     از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست هاي برق یا ایستگاه هاي تقلیل فشار گاز و پارکینگهاي عمومی خودداري کنید.

v     از برپایی آتش هاي حجیم و غیرقابل مهارخودداري نمایید.

v     نگهداري مواد محترقه غیر استاندارد از قبیل اکلیل و سرنج و ... غیر مجاز و بر خلاف قانون بوده و می تواندخسارات جبران ناپذیري براي خود و دیگران به همراه داشته باشد.

v     با رعایت حقوق شهروندي از پرتاب نارنجک و مواد محترقه به ساختمانها که موجب آسیب رساندن و بد منظر کردن سیماي شهر می گردد،خودداري نمایید.

v     از حمل مواد محترقه حتی به مقادیر بسیارکم، درجیب لباس و کیف جداً خودداري کنید در صورت نگهداري مواد محترقه، حتی کم خطر حتماً آنرا در جاي خشک و خنک نگهداري کنید .

v     مواد محترقه را به طرف افراد دیگر پرتاب نکنید .

v     هیچگاه مواد محترقه را در ظروف شیشه اي یا فلزي قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

v     از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن در واحد هاي مسکونی، معابر، کوچه و خیابان خودداري نمایید.

v     گاهی جوانان و نوجوانان جهت تهیه مواد محترقه به فروشگاه هاي رنگ و موادشیمیایی مراجعه می کنند لذا به فروشندگان این قبیل مواد توصیه می شود که اکیدا از فروش موادآتش زا به این گروه سنی خودداري کنند.

v     از پرتاب نمودن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپري،حشره کشها و غیره در آتش خودداري نمایید.

 

در صورت بروز هرگونه حریق و یا حادثه ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن 115 مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی و 125ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید.


 


١٤:٥٥ - يکشنبه ١٩ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٢٣٢٧٠    /    تعداد نمایش : ١١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج