صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
اخبار > دانش آموزان پایه ششم بدون مشکل دندانی وارد مقطع متوسطه می شوند


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مجرد مسئول روابط عمومی معانت بهداشتی

دانش آموزان پایه ششم بدون مشکل دندانی وارد مقطع متوسطه می شوند

طرح" دهان  و دندان عاری از پوسیدگی در دانش آموزان پایه ششم ابتدایی "کلید خورد.

برنامه کشوری ارتقای سلامت دهان  ودندان دانش آموزان ابتدایی که از سال 1394 در قالب طرح تحول نظام سلامت در استان آذربایجان غربی اجرا گردید و در سالتحصیلی 96-97 بالغ بر 277000 دانش آموز اول تا ششم ابتدایی از خدمت دو مرحله ای وارنیش فلورایدتراپی و آموزش دهان و دندان بهره برده و در پرونده الکترونیک آنها در سامانه سیب ثبت گردید، طرحی به نام "طرح دهان  ودندان عاری از پوسیدگی در دانش آموزان پایه ششم ابتدایی" را در سال تحصیلی جدید در خود جای داده است که طی آن مقرر است دانش آموزان پایه ششم بدون مشکل دندانی وارد مقطع متوسطه شوند.

در این طرح که زیر ساختهای آن با خرید مواد و ملزومات مورد نیاز و تامین نیروی انسانی متناسب مهیا گردیده است، مقرر است ضمن وارنیش فلورایدتراپی تمامی دانش آموزان شهری و روستایی پایه ششم همگام با دانش آموزان کلیه پایه ها،  برای تعداد 35000 دانش آموز پایه ششم نیازمند درمان ، خدمات سطح 2 دندانپزشکی شامل(ترمیم، کشیدن، فیشورسیلانت، پالپوتومی و درمان پالپ زنده) انجام و در سامانه سیب ثبت گردد.


پوسیدگی دندان شایعترین بیماری مزمن دوران کودکی و نوجوانی است که در بین اقشار مختلف جامعه با هر نژاد ، قومیت و سطح اجتماعی دیده می شود. طبق آخرین پیمایش کشوری شاخص های سلامت دهان  و دندان کودکان 6 و 12ساله ایرانی در سال 95، هر چند درصد استفاده از مسواک و نخ دندان در استان آذربایجان غربی در حد میانگین کشوری می باشد، اما متاسفانه شاخصهایDMFT  و  caries free برای کودکان 12ساله وضعیت پوسیدگی نسبتا بالایی را برای دندانهای دانش آموزان این گروه سنی نشان می دهد.

ارایه خدمات دندانپزشکی به دانش آموزان ابتدایی بر اساس بسته خدمتی ذکر شده، در روستاها و شهرهای زیر بیست هزار نفر در قالب تفاهم نامه برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی، رایگان انجام می شود.

فرانشیز بسته خدمتی دندانپزشکی در خصوص دانش آموزان ساکن در شهرهای بالای 20هزار نفر دارای دفترچه بیمه، برای خدمات دندانپزشکی در تعهد بیمه 30درصد و برای خدمات خارج از تعهد بیمه براساس تعرفه های مصوب سالیانه بخش دولتی و یا تعرفه مصوب دانشگاه می باشد.

لازم به ذکر است ارایه خدمات دندانپزشکی برای دانش آموزان پایه ششم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و اداره بهزیستی با ارایه معرفی نامه، رایگان می باشد.


 


١٤:٢٦ - چهارشنبه ١٤ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٢١٦٤٢    /    تعداد نمایش : ١٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج