صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
اخبار > اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در بستر خدمات سلامت شغلی


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مجرد مسئول روابط عمومی معانت بهداشتی

اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در بستر خدمات سلامت شغلی

کارگاه برنامه " اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در بستر خدمات سلامت شغلی " در معاونت بهداشتی برگزار گردید.

کارگاه برنامه " اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در بستر خدمات سلامت شغلی " با حضور پزشکان واحد طب کار، کارشناسان بهداشت حرفه ای و  کارشناسان بیماری های غیر واگیر در مرکز بهداشت شهرستان های تابع دانشگاه در تاریخ 12 آذر ماه 97 در معاونت بهداشتی دانشگاه برگزار گردید.

امروزه شکوفایی اقتصاد و توسعه پایدار، مستلزم رشد صنعت و فعالیت های مرتبط با آن است. کارگران و شاغلین در صنایع مختلف با توجه به مقتضیات فرآیندهای صنعتی، در معرض عوامل آسیب رسان مختلفی قرار می گیرند که بر این اساس و در جهت جلوگیری از ایجاد و پیشرفت بیماری های شغلی که غالب این بیماری ها همچون افت شنوایی شغلی، سرطان های شغلی، فیبروز ریه و آسم، قابل درمان نبوده و یا درمان های بسیار دشوار و پر هزینه دارند، تحت پوشش خدمات سلامت شغلی قرار می گیرند.

مطابق با سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، پیشگیری مقدم بر درمان بوده و این مهم در برنامه سلامت شاغلین نیز مبنای عمل قرار گرفته است. ویژگی این برنامه، پرداختن به مشکلات سلامت عمومی شاغلین با محوریت سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی ایران در بازه زمانی 1394 تا 1404 در کنار معاینات سلامت شغلی است.

بیماری های غیر واگیر، مسئول بیش از 53 درصد بار بیماری‌ها در سراسر جهان هستند و بیش از 76 درصد کل بار بیماری‌ها در ایران به بیماری‌های غیرواگیر اختصاص دارد. افزایش شیوع این بیماری‌ها که ماهیت مزمن، پیشرونده و ناتوان کننده دارند، باعث بوجود آمدن مشکلات عدیده‌ای می‌شوند و متأسفانه نیروهای مولد جامعه مانند شاغلین را به طور مستقیم در معرض خطر مرگ و میر، معلولیت و ناتوانی‌ قرار می‌دهند.

در حال حاضر نزدیک به 1000 مرکز ارائه خدمات سلامت شغلی در کشور فعال بوده که ارائه خدمات سلامت شغلی مشتمل بر معاینات رانندگان حرفه ای برون شهری، معاینات بدو استخدام ، دوره ای صنایع و سایر محیط های کاری را به عهده دارند.

چهار بیماری دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات مهم‌ترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر هستند. پایه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، شناسایی عوامل خطر اولیه، پیشگیری و کنترل این عوامل است.

سازمان جهانی بهداشت کنترل این بیماری‌ها و عوامل زمینه‌ساز آن‌ها را به عنوان هدف اصلی برای کاهش 25 درصد مرگ و میر زودرس (70-30 سال) ناشی از بیماری‌های غیر واگیر تا سال 2025 تعیین کرده است.

به دلیل ارتباط نزدیک بیماری های غیر واگیر با معضلات شهرنشینی و سبک زندگی نامناسب، بخصوص در محیط های شغلی و همچنین عدم هماهنگی ساعات کار شاغلین با ساعات کار مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت تحت پوشش شبکه های بهداشتی و درمانی و عدم دسترسی شاغلین به خدمات، یکی از مشکلات اجرایی برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر بوده است، در حالی که بکارگیری شبکه گسترده سیستم معاینات سلامت شغلی و دسترسی مطلوب این سیستم به شاغلین، اجرای هر چه مطلوب تر برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر را برای این گروه فراهم نموده، نیل به اهداف این برنامه را با اثربخشی بالا و کمترین هزینه ممکن، عملیاتی خواهد نمود.

 به همین سبب بهره گیری از تشکیلات گسترده خدمات سلامت شغلی برای دسترسی مطلوب و اجرای مناسب طرح پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر (NCD) مورد توجه قرار گرفت.

با عنایت به مطالب پیشگفت، کارگاه یک روزه ای در تاریخ 12 آذر ماه، در محل معاونت بهداشت دانشگاه با حضور 60 نفر از پزشکان واحد طب کار، کارشناسان بهداشت حرفه ای و کارشناسان بیماری های غیر واگیر در مرکز بهداشت شهرستان های تحت پوشش استان در معاونت بهداشت دانشگاه، برگزار گردید و ضمن بیان عناوین و رئوس اجرایی برنامه، انتظارات و نحوه انجام آن، آموزش داده شد.


 


١٤:١٩ - چهارشنبه ١٤ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٢١٦٤٠    /    تعداد نمایش : ١٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج