صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
اخبار > مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشکده علوم پزشکی خوی


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مهربانی پور مسئول روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی خوی

مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشکده علوم پزشکی خوی

دکتر مقدم تبریزی: دانشجو محور اساسی توسعه علمی است

روز سه شنبه سیزدهم آذرماه در آستانه سالگرد شهدای شانزدهم آذر سال 1332 و روز دانشجو مراسم باشکوهی با حضور جمع کثیری از دانشجویان و مسئولین این دانشکده و معاون استاندار و فرماندار این شهرستان در یکی از تالارهای این شهرستان برگزار گردید.

در این مراسم دکتر فاطمه مقدم تبریزی رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خوی ضمن ارج نهادن به مقام شامخ شهدا مخصوصاً شهدای دانشجو شانزدهم آذرسال1332 و آرزوی طول عمر و سلامتی برای مقام معظم رهبری و کارگزاران دولت تدبیر و امید گفت : از حضور در جمع دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشکده خرسندم و تقارن برگزاری این نشست با روز دانشجو را به فال نیک می گیرم ، چرا که به زعم من دانشجو محور اساسی توسعه علمی است و ماموریتها و کارکردهای نظامهای مختلف آموزش عالی با هدف بارور ساختن استعداد، هوش ، توانمندی و خلاقیت دانشجویان شکل می گیرد و اعضای هیات علمی در تامین این هدف نقش اساسی و راهبردی برعهده دارند.

دکتر مقدم تبریزی در ادامه ضمن بیان اثرگذاری اعضای هیات علمی در فرآیند تولید علم و اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در این راستا که می فرمایند : علم همراه با تهذیب نفس می باشد به نقل از ایشان گفت :دانشجویان باید همان طوری که در تحصیل علم کوشا هستند ، در تهذیب اخلاق، در اعمال ، در عقاید ، در فضایل اخلاقی نیز کوشا باشند که علم بدون عمل و بدون تقوا بسیاری از اوقات مضر است . باید عالم متقی باشد تا بتواند جامعه را تربیت کند. باید خودش تربیت شده باشد تا بتواند جامعه را تربیت کند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی خوی در ادامه افزود : از آنجاییکه هدف اصلی آموزش بالابردن سطح دانش، تحلیل و اخلاق در افراد و افزایش مسئولیت پذیری آنها در برابر جامعه است . از این جنبه دانشگاه باید به عنوان الگوی توسعه پایدار و متوازن در جامعه شناخته شود و نمود پیدا کند، که در این خصوص حضرت آیت ا... خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با ترسیم اهداف نظام اسلامی برای دستیابی به جایگاه ایرانی مقتدر ، عزتمند ، مستقل ، متدین ، ثروتمند ، برخوردار از عدالت و دارای حکوت مردمی ، پاک ، جهادگر، دلسوز و پرهیزگار ، دانشگاهها را پایه و اساس این اهداف والا دانسته و تاکید به افزایش سرعت رشد علمی در دانشگاهها و مراکز علمی ، ایجاد و تقویت احساس هویت افتخارآمیز ایرانی- اسلامی در جوانان ، و انقلابی بودن دانشگاهها و دانشجویان از جمله الزامات تبدیل شدن نظام اسلامی به یک قدرت علمی مطرح ، و الگوی مردم سالاری همراه با اسلام و معنویت ، در دنیا تاکید می کنند .


از طرفی بنا برنظریه توسعه انسانی ، انسان ، محور توسعه است و توجه به ابعاد سلامت ، دانش و آموزش و کیفیت زندگی افراد شاخص اصلی ارزیابی میزان توسعه جوامع محسوب می شود . از این منظر توجه دانشگاه به جنبه های آموزشی و پرورشی دانشجو حائز اهمیت بسیار است زیرا جوانان ما بالاخص دانشجویان ، اصلی ترین ذخایر ثروت کشور محسوب می شوند و لذا با برنامه ریزی دقیق و سنجیده و با رویکردی انسانی و علمی از این ذخیره های علمی و فکری بیش از پیش استفاده کنیم ، روحیه پرسش گری را در آنها بارور سازیم ، اعتماد به نفس آنها را تقویت کنیم و در همه تصمیم گیری ها به این مهم توجه داشته باشیم که دانشجو ، عامل اصلی وجود و توسعه دانشگاه و ارتقای علمی کشور است، هرچند که در این فرآیند نقش اعضای هیئت علمی اندیشمند و فرهیخته ، هوشمند و پرتلاش را نمی توان و نباید نادیده گرفت .

دکتر مقدم تبریزی در پایان ضمن ابراز خرسندی از حضورشان در جمع دانشجویان گفت :هیچ خطایی را بزرگتر از ناامیدی نمی بینم .انسان ، جامعه و هستی زنده و پویاست و بن بست ندارد . اگر ناامیدی از رحمت الهی بزرگترین گناه هست،  ناامیدی از اصلاح پذیری جامعه به عنوان عالی ترین سیستم مخلوق الهی نیز گناه است. امید ، ایمان و عشق ستون های اصلی وجود روان آدمی را تشکیل می دهند ایمان و عشق متکی بر امید هستند.

در ادامه این مراسم باشکوه سید محمد عابدی معاون استاندار و فرماندار شهرستان خوی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجویی این مرز و بوم گفت : دانشگاه مرکز و مهد ایمان و تعهد است و آنچه که در جامعه امروزی شگفتی می آفریند دستان پرتوان دانشجویان و نسل جوان و متخصص جامعه است .


فرماندار شهرستان خوی در ادامه افزود : امروزه دانشجو به عنوان مرکز و ثقل مطالبه گری در تمامی سطوح اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی می باشد و دانشگاه محل تصمیم سازی است که دانشجویان در آن تصمیم سازی می کنند.

سید محمد عابدی فرماندار شهرستان خوی در ادامه ضمن تشویق دانشجویان به امر تحقیق گفت : عامل توسعه در کشورهای پیشرفته به دو موضوع ثروت و نیروی انسانی بستگی دارد که نیروی انسانی همان قشر جوانی است که به عنوان دانشجو در دانشگاهها تربیت می شوند .

در پایان این مراسم که همراه با هنرنمایی دانشجویان و برنامه های متنوع بود از دانشجویان رتبه های برتر ورودی سال 1397 و همچنین دانشجویان فعال در برنامه های جهادی و برنامه های ورزشی و فرهنگی با تقدیم لوح تقدیر و اهدا جوایز تجلیل گردید.


 


١٤:٠٢ - چهارشنبه ١٤ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٢١٦٣٨    /    تعداد نمایش : ١٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج