صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
اخبار > اولین مجمع سلامت شهرستان بوکان


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

اولین مجمع سلامت شهرستان بوکان

اولین مجمع سلامت شهرستان بوکان مورخ 12 آذر ماه با حضور دکتر یونسی قائم مقام اداره کل خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، دکتر انتظار مهدی معاون اموربهداشتی استان ، دکتر خسروی فرماندار، ماموستا احمدی امام جمعه ، دکتر میرزایی مدیر امور اجتماعی دانشگاه ، دکتر افشانی رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت استان ،اعضای شورای شهر ، مسئولین عالی رتبه شهرستان ، خیرین ، مدیران و نمایندگان تعدادی از شبکه های بهداشت و درمان سایر شهرستانها در تالار رازاوه بوکان برگزار گردید.

 

امام جمعه شهرستان به عنوان اولین سخنران جلسه در خصوص اهمیت و نقش سلامت ار لحاظ آموزه ها و دستورات دینی و لزوم نیاز به مشارکت فعال مردم درمسایل سلامتی مطالبی را بیان نمود.

فرماندار بوکان بعنوان رئیس مجمع سلامت شهرستان نیز در این مراسم طی سخنانی با تاکید بر اینکه امروزه یکی از نیازهای اصلی حوزه سلامت، اجتماعی شدن سلامت است، گفت: مشارکت همه نهادهای جامعه و حتی آحاد مردم، در حفظ و توسعه سلامت امری اجتناب نا پذیر است.

دکتر جمال خسروی افزود: مردم بوکان ورود خوبی در عرصه های سلامت دارند و انتظار داریم که مبحث اجتماعی کردن سلامت در بوکان با استقبال خوبی مواجه گردد و این شهرستان در این زمینه موفقیت بیشتر و چشمگیرتری به دست آورد.

 در ادامه دکتر محمد عباسی مدیر شبکه بهداشت و درمان و دبیر مجمع سلامت شهرستان بوکان به ارایه شاخص ها و آمارهایی در رابطه با دو محور اصلی سیمای سلامت شهرستان و اجتماعی شدن سلامت پرداخت.

دکتر عباسی افزود: فعالیت های عظیم و گسترده ای در بخش سلامت در سطح کشور و شهرستان صورت گرفته که ازجمله می توان به  ریشه کن شدن بیماری هایی مانند آبله، فلج اطفال (در حال ریشه کنی ) و نیز گستردگی پوشش واکسیناسیون، وضعیت درخشان شهرستان در کاهش مرگ و میر مادران باردار  اشاره نمود.

وی همچنین گزارشی از تغییرات صورت گرفته در بخش های ویژه بیمارستان، مرکز تصویربرداری، فضای اورژانس، درمانگاه عمومی و تخصصی و بخش های بستری که در این چند سال اخیر صورت گرفته است را ارائه نمود و خاطر نشان کرد: آمار ها حاکی از افزایش چشمگیر مراجعین به بیمارستان طی چند سال اخیر است که نشان دهنده بالا رفتن ظرفیت پذیرش در این حوزه می باشد.

دکتر عباسی در ادامه سخنان خویش از 6 مورد احیاء حادثه دیدگان توسط نیروهای فوریت های پزشکی شهرستان خبر داد و آن را نشان دهنده آمادگی این نیروها در خدمت به همشهریان دانست.

دبیر مجمع سلامت شهرستان بوکان مهمترین علل مرگ و میر شهرستان را به ترتیب بیماری های قلبی، حوادث ترافیکی و جاده ای، سکته مغزی و سرطان ها اعلام نمود.

دکتر عباسی ضمن اشاره به تشکیل مجمع سلامت شهرستان اجتماعی کردن سلامت را یک گام مهم در حل مشکلات سلامتی دانست که با مشارکت خود مردم و حمایت مسئولین مرتفع خواهد شد.

وی یادآور شد: کانون سلامت محله یک حرکت بسیار عالی و خوش آینده است که می تواند در مبحث اجتماعی کردن سلامت تاثیر بسزایی داشته باشد و شبکه بهداشت و درمان بوکان بصورت جدی در این عرصه ورود خواهد کرد.

 دکتر انتظارمهدی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت : خادمین مردم در عرصه سلامت در شهرستان بوکان فعالیت های درخشانی را به انجام رسانده اند اما راه برای فعالیت بیشتر باز است و کارهای فراوانی برای انجام باقی است.

دکتر انتظارمهدی ادامه داد : دولت کنونی حمایت و اهتمام ویژه ای به حوزه سلامت داشته از جمله آن مبحث اجتماعی کردن سلامت می باشد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه ضمن اشاره به لزوم هماهنگی بین بخشی میان ادارات جهت به سرانجام رسیدن طرح های حوزه سلامت مهمترین مشکلات بوکان در حوزه سلامت را دهکده دامداران شهرستان و نیز حوادث رانندگی و لزوم اتمام جاده های عریض و دوبانده مواصلاتی برشمرد.

وی در پایان مراسم اولین مجمع سلامت شهرستان بوکان را بسیار فاخر و ارزشمند و درخور مردم بوکان دانست.

 در بخش دیگری از مراسم دکتر یونسی قائم مقام اداره کل خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن تبریک به مردم شهرستان بوکان به خاطر همدلی بارز و برگزاری مراسمی با این عظمت، بحث های مطرح شده در مراسم را بسیار کامل و جامع ارزیابی کرد و گفت تجلی آن را در این جمع مشاهده کردیم

یونسی با اشاره به لزوم مشارکت مردم در سیاستگزاریهای سلامت و ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و درمان در سال 95 برای تحقق این موضوع افزود: روحانیون، معتمدین ، نخبگان و ورزشکاران می توانند سفیران سلامت و نمایندگان عرصه سلامت در محلات و مناطق باشند.

یونسی حضور اقشار مختلف مردم در مراسم مجمع سلامت شهرستان بوکان را جلوه ای از اجتماعی شدن سلامت دانست.

وی همچنین اشاره نمود: هدایت خیرین به فعالیت های اولویت دار حوزه سلامت از اهداف مجمع سلامت شهرستان می باشد.

این مقام وزارتی در پایان ابراز امیدواری کرد که بتوان بوکان را به عنوان الگویی در زمینه مشارکت اجتماعی مردم در عرصه سلامت برای سایر شهرهای کشور شناساند. 


پایان بخش برنامه قرائت بیانیه تشکیل مجمع شهرستان توسط مهندس داراب کارشناس مسئول دبیرخانه سیاستگزاری سلامت استان و نیز اهدای لوح تقدیر به خیرین و فعالان عرصه سلامت شهرستان بود.

لازم به توضیح است: مجمع سلامت در هر شهرستان با مشارکت مردم و مسئولین، معتمدین، روحانیون و نخبگان، ورزشکاران و هنرمندان، سمن ها و فعالان سلامت با محورهای مشارکت همگانی برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت، مسئولیت همه افراد جامعه و بخشهای مختلف توسعه  در حوزه سلامت، فرهنگ سازی و تامین حمایت های قانونی از مبانی اصلی نهادینه سازی  مسئولیت پذیری و پاسخگویی اجتماعی برای سلامت تشکیل می گردد.

 


٠٧:٤٤ - سه شنبه ١٣ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٢١٦١٧    /    تعداد نمایش : ٣٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج