صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
چهارشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٨
اخبار > "برنامه پیشگیری و کنترل بیماری دیابت"


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مجرد مسئول روابط عمومی معانت بهداشتی

"برنامه پیشگیری و کنترل بیماری دیابت"

کارگاه برنامه "پیشگیری و کنترل بیماری دیابت" با حضور متخصصین واحد دیابت، پزشکان سطح یک و کارشناسان برنامه دیابت برگزار شد.

کارگاه برنامه "پیشگیری و کنترل بیماری دیابت" با حضور متخصصین واحد دیابت، پزشکان سطح یک و کارشناسان برنامه دیابت در مرکز بهداشت شهرستان های تابعه دانشگاه در تاریخ 16 مهر ماه در محل معاونت بهداشت دانشگاه برگزار گردید.

طی سال­های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است. تا پایان سال 2015 بیش از 415 میلیون نفر از افراد 20 تا 79 ساله دنیا مبتلا به دیابت بودند. این تعداد تا سال 2040 از مرز 640 میلیون نفر خواهد گذشت. تعداد مبتلایان به دیابت در همه کشورهای جهان در حال افزایش است و سالانه 5 میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند. از طرف دیگر بیش از 318 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر اغلب آن­ها مبتلا به دیابت خواهند شد.

بر اساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود 4.5 تا 5 میلیون نفر در کشورمان مبتلا به دیابت هستند و نیمی از آن­ها از بیماری خود بی­­اطلاعند. سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده تا سال 2035 تعداد مبتلایان به دیابت در ایران به 6.5 میلیون نفر افزایش یابد. درحال حاضر، دراستان آذربایجان غربی؛ بیش از 25 هزار بیمار مبتلا در مناطق روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر تحت پوشش مراقبت و پیگیری فعال نظام سلامت دانشگاه قراردارند.

با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری­های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، جمهوری اسلامی ایران متعهد شده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف نماید.

با عنایت به ادغام برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در نظام مراقبت های بهداشتی استان از سال 1395 و لزوم آموزش آخرین دستورالعمل های "برنامه پیشگیری و کنترل بیماری دیابت"، نظر به اهمیت بیماری به عنوان ششمین علت مرگ و میر در استان ( سال  96)، کارگاه یک روزه ای بدین منظور در تاریخ 16 مهر ماه، در محل معاونت بهداشت دانشگاه با حضور متخصصین داخلی واحد دیابت در سطح دو، پزشکان عمومی سطح یک و کارشناسان برنامه دیابت شهرستان های تحت پوشش استان برگزار گردید.

در این کارگاه ، مطالب علمی ارزشمندی در خصوص تشخیص بیماری و درمان آن، غربالگری دیابت بارداری، عوارض بیماری و ارجاع بیماران به سطح دو ، اعلام وضعیت بیماری دیابت براساس آخرین پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر و برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه درحوزه بهداشت ، تغذیه در پیشگیری وکنترل بیماری و ساختار کلنیک های دیابت ، شاخص های استانی برنامه ونحوه کار و ثبت اطلاعات بیماران توسط پزشکان / کارشناسان/ مراقبین سلامت / بهورزان توسط مدرسین برنامه ارائه گردید و جلسه با بحث و پرسش وپاسخ و انجام پس آزمون خاتمه یافت.

 


١٤:٠١ - چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٢٠٨٨٩    /    تعداد نمایش : ٤٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج