صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧
اخبار > پوشش صد در صدی مراقبت از سالمندان


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

پوشش صد در صدی مراقبت از سالمندان

اتمام برگزاری دو کارگاه مرتبط با سالمندان در مرکز بهداشت بوکان.

طی روزهای شنبه تا پنجشنبه، 9 تا 14 تیرماه دو کارگاه تحت عناوین "مراقبت ادغام یافته سالمندان" و "شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی" در سه گروه مجزا برای پزشکان، کارشناسان ستادی، تغذیه، مراقبین سلامت مرد و زن در شش روز کاری و در محل سالن اجتماعات مرکز بهداشت بوکان توسط واحد سلامت خانواده و مرکز آموزش بهورزی و با همراهی واحدهای آموزش و بازآموزی شبکه بهداشت و درمان و مرکز بهداشت بوکان و پشتیبانی واحدهای معاونت اجرایی، امور عمومی و روابط عمومی برگزار گردید.

دکتر سلیمان فرخی رئیس مرکز بهداشت بوکان و متخصص داخلی در جریان کارگاه مراقبت ادغام یافته سالمندان با بیان اینکه به دلیل بهبود وضعیت بهداشتی در دهه های اخیر، متوسط طول عمر افراد و نیز طول دوره سالمندی افزایش یافته است توجه به این مقوله را مهم و از اولویت های مرکز بهداشت بیان نمود.

دکتر فرخی افزود: لازم است سالمندان با سلامتی جسم خود بتوانند در زمینه های اجتماعی و اقتصادی جامعه فعال باشند که این مهم با پیش رو گرفتن شیوه زندگی سالم و دوری از انزوا و گوشه گیری آنان به دست می آید.

رئیس مرکز بهداشت بوکان هم چنین در ادامه به بیان مباحثی راجع به اختلالات فشار، چربی و قند خون در دوره سالمندی پرداخت و شیوه مراقبت صحیح در صورت بروز چنین اختلالاتی را تشریح نمود.

صلاح الدین فرخی کارشناس مسئول واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت بوکان نیز ضمن بیان اهداف برنامه مراقبت ادغام یافته سالمندان، پوشش صد در صدی مراقبت از سالمندان شهرستان بوکان را هدف سال جاری مرکز بهداشت بوکان بیان نمود.

فرخی ادامه داد: برنامه مراقبت از سالمندان با رویکرد جدید به خدمات مرکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت اضافه شده و تاکید فراوانی روی آن وجود دارد لذا بصورت ویژه نظارت و ارزشیابی آن پیگیری خواهد شد.

کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده مرکز بهداشت بوکان در رابطه با اهتمام بر پوشش صد درصدی جمعیت سالمند گفت: تاکید بر مقوله های کمی بدین دلیل است که ابتدا باید بتوانیم پوشش مناسبی را در ارایه خدمات مراقبتی با تاکید بر غربالگری، شناسایی و پیگیری موارد آسیب پذیر و در معرض خطر ایجاد کرده تا در ادامه کار و به موازات آن، بستر مناسب برای ارتقای کیفیت نیز فراهم گردد.

صلاح الدین فرخی در رابطه با مراقبت از سالمندان افزود: یکی از مهمترین مشکلات این قشر انزوا و احساس تنهایی می باشد که با ایجاد ارتباط جمعی درقالب های مختلف ازجمله ورزش وتحرکات جسمی گروهی همسالان می توان احساس شادی را برای آنان به همراه آورد لذا در این دو کارگاه بر تحرک جسمی و ورزش سالمندان تاکید خاص شده است.

 صباحی آذر مربی بهداشت خانواده مرکز آموزش بهورزی نیز در کارگاه های مذکور مباحثی را راجع به تغذیه و تغییرات فیزیولوژیک در دوره سالمندی مطرح نمود و در خلال آن گفت: روند پیری و آغاز دوره سالمندی می تواند مستقیما باعث تغییر در نیازهای تغذیه ای گردد و وضعیت تغذیه ای ضعیف در این دوره به راحتی انواع امراض را افزایش می دهد.

وی از جمله دلایل اهمیت تغذیه سالمندان را جمعیت رو به افزایش آنان و آسیب پذیر بودن این قشر بیان کرد.

صباحی آذر شیوه زندگی سالمندان را در تعیین سن فیزیولوژیک موثر دانست.

همچنین سلطانی کارشناس ارشد تربیت بدنی در خلال برگزاری این دو کارگاه ضمن انجام و آموزش حرکات ورزشی مناسب سنین سالمندی، نرمش ها و زمان، پوشاک و روحیه و عادات مناسب برای تحرکات جسمی این قشر را برای حاضرین تشریح کرد.

دکتر ژیلا ناصری متخصص زنان و زایمان یکی دیگر از مربیان کارگاه های "مراقبت ادغام یافته سالمندان" و "شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی" بود که مبحث یائسگی و ورود به دروه سالمندی را به صورت ویژه تشریح نمود.

دکتر ناصری ضمن بیان خطرات درمان هورمونی بیان کرد: احتمال اینکه افرادی که مورد درمان هورمونی قرار دارند مورد حمله های قلبی عروقی و انواعی از سرطان ها قرار گیرند بیش از سایرین است.

طی کارگاه های مذکور همچنین عبداله زاده کارشناس مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت بوکان و کارشناس ارشد روانشناسی، ضمن تشریح افسردگی و اضطراب در سالمندان و مراقبت های روانی از آنان و نیز علایم و نشانه های اختلالات روانی، بر نقش مهم حمایت های خانوادگی-اجتماعی از سالمندان تاکید نمود.

وی مهمترین عوامل افسردگی در سالمندان را فوت همسر و نیز عدم وجود رفاه اجتماعی مناسب بیان کرد.

عبداله زاده پیشنهاد داد خانواده ها سالمند را برای شرکت در کلاس های آموزش مهارت و خود مراقبتی ترغیب نمایند.

این کارشناس مسئول سلامت روان مرکز بهداشت بوکان در ادامه شیوه صحیح برقرای ارتباط مراقبین با مراجعین سالمند را تشریح نمود.

کارگاه های مذکور با پرسش و پاسخ از سوی حاضرین و کارشناسان و پزشکان و با تاکید بر حسن اجرای کامل برنامه روز پنجشنبه 14 تیرماه پایان یافت .خ

 


١١:٢٣ - يکشنبه ١٧ تير ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٦١٤    /    تعداد نمایش : ٣٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج