صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
اخبار > پایش سلامت آب آشامیدنی از مبدا


  چاپ        ارسال به دوست

پایش سلامت آب آشامیدنی از مبدا

نمونه برداری از ماهیان سد شهرچایی به منظور ارزیابی سلامت منبع آب آشامیدنی شهر ارومیه.

به منظور ارزیابی مواد موجود در آب پشت سد شهر چایی تعدادی از ماهیان صید و برای انجام آزمایشات گوناگون صورت جلسه گردید.

 قسمتی از آب آشامیدنی شهر ارومیه از رودخانه شهر چایی به تصفیه خانه منتقل و توزیع می گردد که به منظور تامین سلامت آب آشامیدنی شهر نیاز به پایش آب پشت سد شهرچایی می باشد. انواع نمونه برداری های میکروبی و شیمیایی جهت آنالیز کیفیت آب از فعالیت های ارگانهای ذیربط بوده که یکی از جالب ترین نمونه برداری ها، نمونه برداری از بافت گوشت و چربی موجوداتی هستند که در این آب زیست می کنند.

 مواد و آلودگی های احتمالی در کبد و لایه های چربی موجودات آبزی تجمع یافته و منبعی ارزشمند را برای پی بردن به مواد موجود در آب فراهم می آورد.

در طی نمونه برداری تور هایی در آب پهن شد و بعد از یک روز ماهی های به دام افتاده در تور ها جمع آوری گردید که هر 11 ماهی فیتو فاگ با وزن متوسط 8 کیلوگرم جهت پی بردن به آلودگی های گوناگون و همچنین تعیین بیومس صورت جلسه گردید.

در این عملیات نمونه برداری نماینده شرکت آب منطقه ای ، نماینده شیلات استان ، نماینده تعاونی صید و صیادی استان و  نماینده مرکز بهداشت شهرستان ارومیه از واحد بهداشت محیط حضور داشتند.

مهندس خرد پور و مهندس غفاری در گفتگو با خبر نگار وب دای مرکز بهداشت شهرستان ارومیه بیان داشت: پایش کیفت آب آشامیدنی در نقاط و زمانهای مختلف یکی از عمده فعالیت های واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان ارومیه می باشد تا اهمیت پیشگیری بهتر از درمان را پر رنگ تر سازند.

از شهروندان عزیز خواهشمند است از شستشوی خودرو و پشم و ... در آب پشت سد شهرچایی خودداری نمایند زیرا مردم نیز در کنار مسئولان ذیربط در حفظ امنیت آب آشامیدنی مسئول می باشند.خ

 

 


٠٨:٣٨ - سه شنبه ١٩ دی ١٣٩٦    /    شماره : ١٧٣٨٩    /    تعداد نمایش : ١٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج