صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
سه شنبه ٠١ خرداد ١٣٩٧
اخبار > بیماری دیابت بزرگترین اپیدمی تاریخ جهان


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش محمدی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان سردشت

بیماری دیابت بزرگترین اپیدمی تاریخ جهان

طرح غربالگری دیابت در نظام شبکه از سال 95 در سطح شهرستان سردشت کلید خورده است.

دکتر قادری سرپرست مرکزبهداشت سردشت در رابطه با دیابت در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان سردشت گفت: با توجه به افزایش شیوع بیماری دیابت درجهان درسالهای اخیر، این بیماری بعنوان بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل شده است که تا پایان سال 2015 بیش از 415 میلیون نفر از افراد 20 تا 79 ساله دنیا مبتلا به دیابت بودند که این تعداد تا سال 2040 از مرز 650 میلیون نفر خواهد گذشت .

دکتر قادری در ادامه از ابتلا شدن نیمی از کودکان و نوجوانان کمتراز 14 سال در جهان خبر داد و افزود: سالانه 5 میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست میدهند.

وی خاطر نشان کرد بر اساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود 4.5 الی 5 میلیون نفر  در کشورمان مبتلا به بیماری دیابت هستند و نیمی از آنها از بیماری خود بی اطلاعند.

سرپرست مرکزبهداشت سردشت در ادامه اعلام نمود: امسال نیز به منظور آگاهی سازی عموم مردم در باره بیماری دیابت و تاکید  بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی ، همانند سالهای گذشته 19لغایت 28 آبان ماه جاری بعنوان هفته ملی دیابت با شعار جهانی دیایت و زنان : حق ما داشتن آینده ای سالم نام گذاری شده بود که بر اساس آن برنامه هایی از قبیل برگزاری کلاس های آموزشی برای دانشجویان ، دانش آموزان و مادران باردار در سطح شهرستان سردشت برگزار و اجرا گردید.

دکتر قادری در پایان گریزی هم به آمار و شاخص های دیابت در سطح شهرستان زد و گفت: تعداد کل بیماران مبتلا به دیابت در سطح شهرستان  1136 نفر میباشد که از این تعداد 369 نفرشهری و 767 نفرساکن روستا می  باشند .

 وی بیماریابی در سطح شهر را 58 درصد ودرسطح روستا 53 درصد ذکر و شاخص مراقبت پزشک در سطح شهر را 50 درصد و در سطح روستا 63 درصد اعلام نمود.

سرپرست مرکزبهداشت سردشت بیماری دیابت را یک اختلال چند عاملی عنوان که با افزایش مزمن قند خون یا هیپر گلیسمی مشخص میشود و ناشی از اختلال ترشح و یا عمل انسولین و یا هردوی آنها است که ممکن است شخص با علائم پرخوری، پرنوشی و تکررادرار مراجعه نماید.

گفتنی است: با ادغام طرح نظام مراقبت بیماری های غیر واگیر دار در نظام شبکه طرح غربالگری دیابت ازسال 95 در شهر سردشت اجرا گریده است.خ

 

 


١٠:٣٠ - يکشنبه ١٢ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١٦٨٣٥    /    تعداد نمایش : ١٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج