صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧
اخبار > بیش از 50 درصد از کودکان استان حداقل هفته ای یکبار در معرض دود سیگار هستند


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان آذربایجان غربی :

بیش از 50 درصد از کودکان استان حداقل هفته ای یکبار در معرض دود سیگار هستند

 

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: بیش از 50 درصد از کودکان استان حداقل هفته ای یکبار در معرض دود سیگار هستند.

دکتر رسول انتظار مهدی در همایش هفته بدون دخانیات اظهار کرد: درصد افراد سیگاری در استان از میانگین کشوری بالاتر  می باشد حتی سن شروع سیگار نیز در استان پائین تر از میانگین کشوری است و سن مصرف اولین سیگار از 17 سالگی به 10 سالگی کاهش یافته است.

وی توجه جدی مسئولان استانی برای مبارزه با استعمال دخانیات را خواستار شد و گفت:  از 10350مرکز عرضه مواد دخانی شهری در استان  فقط 1288 دارای مجوز است و از 4552 مرکز عرضه مواد دخانی روستایی ، 304 مورد دارای مجوز عرضه هستند .

دکتر انتظار مهدی مبارزه جدی با متخلفان و عرضه کنندگان غیرقانونی دخانیات را نیز یادآور شد و ادامه داد: افزایش یک درصد شیوع مصرف سیگار سرانه هزینه های مراقبتهای بهداشتی را به میزان 35.5 دلار افزایش میدهد .

وی ادامه داد: در حال حاضر یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر از جمعیت جهان سیگاری هستند و  84 درصد از جمعیت سیگاری جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند .

رئیس مرکز بهداشت استان اضافه کرد : در حدود 8 میلیون نفرمصرف کننده دخانیات در کشور می باشند و  14.13 درصد جمعیت کشور مصرف کننده دخانیات هستند.


وی پایش وضعیت شیوع مصرف دخانیات ، حفاظت از افراد در برابر تماس با دود محیطی دخانیات ، کمک به افراد برای ترک دخانیات ، هشدار در مورد خطرات استعمال دخانیات ، اجرای ممنوعیت جامع تبلیغ، ترویج و حمایت از دخانیات ، افزایش مالیات مواد دخانی را از راهبرد های کلیدی ششگانه برگرفته شده از مفاد کنوانسیون سازمان بهداشت جهاني در مورد كنترل دخانيات عنوان کرد .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اذربایجان غربی حمایت طلبی از نمایندگان محترم مردم استان در مجلس شورای اسلامی به خصوص اعضای کمیسیون امور اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، حمایت و پشتیبانی همه جانبه از ارگان های درگیر در برنامه از طرف مقامات شهرستانی ( به خصوص فرمانداران) و لزوم مشارکت جمعی در پیشبرد اهداف قانون و جلوگیری از فرافکنی سازمانی را از جمله انتظارات دانشگاه علوم پزشکی در اجرای دقیق قوانین مربوط به مبارزه با دخانیات بیان نمود .

  همایش هفته بدون دخانیات امروز به همت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و استانداری آذربایجان غربی در سالن همایش های استانداری با حضور مسولین استانی برگزار شد‌.

 


١٤:١٨ - شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٨٧٥    /    تعداد نمایش : ١٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج