صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧
اخبار > پیام ریاست دانشگاه بمناسبت روز جهانی بهداشت


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی

پیام ریاست دانشگاه بمناسبت روز جهانی بهداشت

پیام دکتر آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی به مناسبت فرارسیدن 7 آوریل و روز جهانی بهداشت

 

متن پیام بشرح ذیل می باشد:


بسمه تعالی

همه ساله هجدهم فروردین ماه به عنوان روز جهانی بهداشت  در سراسر گیتی گرامی داشته میشود و به منظور جلب توجه تک تک آحاد حقوقی و حقیقی جوامع جهانی یک آرمان و موضوع مهم  به عنوان شعار جهانی انتخاب میگردد. شعار جهانی روز جهانی  بهداشت در سال جاری  که هفتادمین سال تاسیس این سازمان نیز هست، پوشش جامع همگانی برای همه و درهمه جا نام گذاری شده است.

امروزه حق دسترسی زنان مردان کودکان سالمندان از هرگروه  قومی نژادی  فرهنگی اقتصادی در جغرافیای کره خاکی به عنوان حقی مسلم توسط دولت های دنیا شناخته شده و بهره مندی از این مواهب توسط مردم در اقصی نقاط دنیا  نعمتی ستودنی است. پوشش جامع همگانی یک  راهبرد  مورد وفاق  بین المللی  است که بخشی از اهداف توسعه پایدار نیز محسوب میشود و متضمن تامین دسترسی به خدمات سلامتی برای افرادی است  که به آن خدمات نیاز دارند و بدون اینکه دغدغه تامین  مالی داشته باشند از این خدمات بهره مند میشوند و با استفاده از این راهبرد  شکاف عمیق قبلی بین انتظارات و عملکرد نظام سلامت بخوبی کاهش می یابد.

جای تاسف دارد که در جهانی که در آن به سر میبریم بیش از نیمی از جمعیت آن به خدمات  اساسی مورد نیاز خود نظیر زایمان ایمن، واکسن ها، درمان بیماری ایدز و.... دسترسی ندارند،  همه ساله 100 میلیون نفر بدلیل هزینه های کمر شکن درمانی  به سمت فقر  رانده میشوند و 800 میلیون نفر از جمعیت جهان حداقل 10 درصد بودجه خانوار خویش را صرف هزینه های درمانی میکنند.

دولت ها امروزه مکلفند از مردمان خود در قبال هزینه های سرسام آور درمان محافظت کنند و پوشش و تنوع خدمات  خود را افزایش دهند. پوشش جامع همگانی سلامت یک رویا نیست و با استفاده از منابع ملی هرکشوری با در اولویت قرارگرفتن سلامت به عنوان محور توسعه پایدار اهدافی قابل حصول محسوب میشود. لازم به یادآوری است که کشورمان در همین حوزه و در طی طرح تحول سلامت برای اولین بار شاهد پیشرفت های شگرفی در زمینه تامین دسترسی ها و ارائه خدمات نوین بهداشتی  گردید و تحسین سازمانهای بین المللی را نیز در پی داشت  و برای اولین بار رئیس جمهور محترم ایران اسلامی مورد تکریم جامعه بین الملل قرار گرفت.

پایه و اساس پوشش جامع همگانی سلامت، نظام سلامت قوی برای بهبود و محافظت سلامتی عادلانه  تک تک افراد جامعه است.

نظام سلامت قدرتمند نظامی است که عادلانه بوده و خدمات باکیفیت ارائه میدهد ، در برابر مردم خود مسئول و پاسخگو است، کارامدی بالایی دارد و منعطف است.

امروزه و پس از چند سال تلاش همه جانبه در طرح تحول، نظام ملی سلامت به خود میبالد که پوشش جامع همگانی سلامت در نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را برای شهروندان کشور از هر طبقه ای و جنسی و قومی را در جغرافیای ملی فراهم ساخته است. نظام  ملی سلامت در طرح تحول،  به سلامت همه جانبه کلیه گروههای سنی و جنسی با تمرکز بر عوامل خطر و عوامل اجتماعی موثر بر سلامت توجه ویژه داشته و برآن است شیوه زندگی سالم را ترویج داده و مخاطرات اجتماعی و محیطی را به حداقل برساند و در این زمینه به نیازهای سلامتی در تمامی سطوح پاسخ های جامع تدارک بیند. مهمترین اهداف طرح تحول  نظام سلامت،  هدایت منابع به سوی عدالت بیشتر، پایان دادن به محرومیت ها، شکل گیری خدمات حول محورنیازها و انتظارات مردم، سیاست های متضمن سلامت مردم ، دخالت دادن مردم در فرایند سلامتی و حفاظت از مردم در برابر مخاطرات سلامتی با پاسخگویی سریع بوده است.

خدا را شاکر هستیم که مردم شریف آذربایجان غربی اعم از حاشیه نشین، شهری ، روستایی، زن ومرد، کودک ، نوجوان و جوان ، میانسال و سالمند ، فقیر و غنی افتخار دارند که به خدمات مراقبت های بهداشتی درمانی مدرن با کارکنان تحصیل کرده و  در نزدیکترین محل سکونت خود دسترسی پیدا کرده اند.  

خادمین سلامتی مردم در پی طرح تحول سلامت، خدمات متنوع در قالب بسته های پیشرفته خدمات و مورد نیاز سازگار با چالش های جدید  سلامت و عادلانه ای را در جغرافیای استان  براساس سند کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری به شهروندان خود ارائه میدهند و از آنان محافظت مالی  مطلوبی هم به عمل  میآورند.

اینجانب ضمن تبریک روز جهانی بهداشت  به خادمین عرصه سلامت استان، این توفیقات چشم گیر در تامین و ارتقای سلامت عادلانه شهروندان همگام با جهان توسعه یافته و برخوردار را به مردم شریف استان تهنیت می گویم و یادآور می شوم که تاریخ نظام سلامت آذربایجان غربی با موفقیت ها شکل گرفته و ما این راه را با حمایت های استاندار محترم و رئیس مجمع سلامت استان آذربایجان غربی و هماهنگی سازمانها و دستگاههای توسعه محور به عنوان حامیان سلامت عمومی و مشارکت همه جانبه تک تک شهروندان شریف استان همچنان ادامه خواهیم داد.

 

دکتر جواد آقازاده

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و

خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی

 


١١:٣٨ - شنبه ١٨ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ١٨٤٤٦    /    تعداد نمایش : ٥٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج