English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ١٧ خرداد ١٤٠٢
واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی لازم و ملزوم هم هستند


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا

کرونا هنوز تمام نشده است/ کرونا همچنان شایعترین علت بیماری حاد تنفسی است

جلسه قرارگاه دانشگاهی کرونا در تاریخ 24 بهمن ماه سالجاری با حضور دکتر ولی زاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی، اعضای قرارگاه بصورت حضوری و مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستانها به صورت وبیناری در سالن EDC دانشگاه برگزار شد.

دکتر موسوی دبیر قرارگاه در این جلسه ضمن تاکید بر تداوم وجود کرونا عنوان کرد: کرونا هنوز تمام نشده است و همچنان باید در مقابله با این ویروس منحوس و پیشگیری از این بیماری نهایت دقت را انجام دهیم.

دبیر قرارگاه دانشگاهی کرونا ضمن ارائه آماری از این بیماری گفت: تعداد بستری ها از اول بهمن ماه سال 1401 در کل استان 545 نفر بوده که از این تعداد 92 مورد 16.8 درصد دارای PCR  مثبت و 453 نفر  83.12 درصد دارای PCR منفی بوده اند .

وی در خصوص تعداد فوتی ها گفت: 28 نفر از اول بهمن ماه آمار فوتی های بوده که از این تعداد 9 نفر ( 28 درصد) PCR مثبت و 19 نفر(72 درصد) PCRمنفی بودند و این در حالیست که میانگین واکسیناسیون روزانه در اسفند ماه 33 دز بوده است و استقبال کمی به تزریق واکسن شده است.

دکتر موسوی عنوان کرد: خوشبختانه در موج هشتم نسبت به سایر موج ها کمترین مرگ و میر را شاهد هستیم و این مرگ و میرها اکثرا در افراد سالمند بالای 60 سال و دارای بیماری زمینه ای می باشد و چنانچه شاهدیم این بیماری همچنان شایعترین بیماری حاد تنفسی می باشد.

دبیر قرارگاه دانشگاهی کرونا به علل افزایش بستری ها اشاره کرد و گفت: مراجعه دیر هنگام بیماران، عدم اعتقاد به وجود این ویروس، تلقی کردن بعنوان سرماخوردگی عادی، استفاده نکردن از ماسک و عدم تمایل به واکسیناسیون از علل افزایش بستری این بیماریست.

وی تاکید کرد: افراد در صورت داشتن سرگیجه، اختلالات هوشیاری، تهوع و استفراغ قابل توجه، ضعف و بی حالی، تب بالای 38.5 درجه ، سیانوزه شدن و تنگی نفس در اولین فرصت به مراکز درمانی کرونا مراجعه نمایند.

 وی در خصوص رنگ بندی کرونا در شهرستانها گفت: شهرستان چایپاره رنگ نارنجی و ارومیه ،پلدشت، تکاب، چالدران، شاهین دژ، شوط و نقده رنگ زرد و بقیه شهرستانها آبی می باشند.

  در ادامه این جلسه معاونین دانشگاه و مدیران شبکه های بهداشت و درمان بصورت وبیناری پیشنهادات خود را در خصوص کنترل این بیماری ارائه نمودند.

 

 

 

 ١٦:٥٠ - چهارشنبه ٢٤ اسفند ١٤٠١    /    شماره : ٥١٤٥٣    /    تعداد نمایش : ١٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج