English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: پنج شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٩
لازمه شکستن چرخه انتقال ویروس کرونا ، اهتمام جدی همگانی در خودمراقبتی است

به نام خدا

 یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است. آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که براساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی‌تر و ابتدایی‌ترین حق مردم خواهد بود.

روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای ماموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع‌رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

در بررسی سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور و برنامه‌های توسعه جمهوری اسلامی ایران، به نکات مهمی توجه شده که مبنای برنامه‌ریزی برنامه‌های روابط عمومی است.

تقویت نهضت نرم‌افزاری یکی از محورهای سیاست کلی برنامه چهارم توسعه و چشم‌انداز ۲۰ ساله است که یکی از مصادیق آن در حوزه روابط عمومی، «روابط عمومی الکترونیک» است. ماده ۴۴ برنامه چهارم توسعه مشخصاً به نقش روابط عمومی در گسترش ارتباطات و تحقق جامه اطلاعاتی اشاره می‌کند. اطلاع رسانی مناسب برای تحقق ویژگی‌های مورد نظر در افق «چشم‌انداز» یکی دیگر از مواردی است که در برنامه چهارم توسعه به آن اشاره شده است.

از این رو گذر از روابط عمومی سنتی و حرکت به سوی روابط عمومی مدرن، به عنوان یک هدف کلان در روابط عمومی وزارتخانه در نظر گرفته شد و با تلاش‌های صورت گرفته، پایگاه اطلاع‌رسانی و خدمات الکترونیک با مشارکت مرکز مدیریت آمار و فن‌آوری اطلاعات راه‌اندازی شد.

با رویکرد مدیریت جدید روابط عمومی مبنی بر ضرورت مجهز شدن روابط عمومی به سلاح قدرتمند رسانه و توسعه بخش خبری، پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همزمان با روز خبرنگار در مرداد ماه سال ۸۹ با حضور وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح و به عنوان مرجع اعلام رسمی اخبار حوزه بهداشت و درمان کشور به همه خبرگزاری‌ها، جراید، نشریات و رسانه‌های دیداری و شنیداری معرفی شد.

با توجه به تشکیل تحریریه وب‌دا به عنوان واحدی مستقل در روابط عمومی و به کارگیری خبرنگاران حرفه‌ای و نیز راه‌اندازی فایل‌های صوتی و تصویری وب‌دا، از یک سو و نیز افزایش تعداد خبرهای سایت و همچنین استقبال رسانه‌ها از اخبار وب‌دا، پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نشانیwww.webda.ir  از سایت اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نشانیwww.behdasht.gov.ir  تفکیک شد. و وب‌دا در حال حاضر به عنوان پایگاه خبری مستقل به عنوان مرجع رسمی اعلام اخبار حوزه بهداشت و درمان کشور محسوب می‌شود.

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی نیز با عنایت به رسالت مهم اطلاع رسانی شفاف، به موقع و صحیح اخبار و رویدادهای عرصه سلامت استان و با حمایت ریاست، معاونین و مدیران دانشگاه در روز روابط عمومی سالجاری اقدام به راه اندازی سایت اختصاصی روابط عمومی نموده و به دلیل استقبال واحدهای تابعه دانشگاه و همچنین رسانه های استان از این سایت و با توجه به وجود پتانسیل های مهم دانشگاه و اعتقاد راسخ در امر اطلاع رسانی روابط عمومی دانشگاه با همکاری صمیمانه مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه سایت وب دای آذربایجان غربی را به آدرس:

www.webd.umsu.ac.ir

راه اندازی نمود و اول آبانماه ۱۳۹۰ با حضور مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نیز جمعی از مسؤولین استان واصحاب رسانه رسماً افتتاح می شود.

وب‌دا می‌کوشد اطلاعات حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به موقع و شفاف و دقیق به اطلاع رسانه‌ها و هم‌وطنان برساند. در این پایگاه ضمن انتشار آخرین اخبار نظام سلامت، اخبار فرهنگ‌سازی سلامت نیز مورد توجه جدی قرار می‌گیرد. زیرا براین باوریم چنانچه بتوان هم فرهنگ پیشگیری از حوادث و بیماری‌ها در جامعه را ارتقا داد و هم فرهنگ مربوط به ملحوظ کردن معیارهای سلامتی را در تمام تصمیم‌گیری‌ها لحاظ کرد، بی‌تردید با حفظ سلامت مردم، جلوی بسیاری از هزینه‌ها نیز گرفته خواهد شد. در واقع رویکرد اصلی اطلاع‌رسانی وب‌دا، در نظر گرفتن اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان و فرهنگ‌سازی سلامت و سپس آموزش و پژوهش پزشکی، مطابق با اهداف و ماموریت‌های اصلی وزارت بهداشت، تحقق شعار انسان سالم محور توسعه پایدار را مدنظر قرار دارد. به امید داشتن انسان‌های سالم در جامعه‌ای سالم و با نشاط.