صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩
اخبار > ١٠ تا ١٧مردادهفته جهانى تغذيه با شير مادرگرامى باد


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش کارشی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

١٠ تا ١٧مردادهفته جهانى تغذيه با شير مادرگرامى باد

لیلا شادلو کارشناس برنامه کودکان واحد بهداشت خانواده ستاد مرکز بهداشت بوکان در رابطه با تغذيه با شير مادر و به مناسبت ١٠ تا ١٧مرداد ۱۳۹۹ هفته جهانى تغذيه با شير مادر در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان این شهرستان بوکان گفت:  شعار امسال هفته جهانی تغذیه با شیر مادر «سياره اى سالم با حمايت از تغذيه با شير مادر» می باشد .

وی افزود: تغذیه با شیر مادر، غذای تجدید پذیر طبیعی و از نظر محیط زیست ایمن و سبز است چراکه بدون آلودگی، تولید زباله و نیاز به بسته بندی، تولید شده و در اختیار نوزاد قرار می گیرد. همچنين تغذیه شیرخوار با شیر مادر علاوه بر کمک به رشد و تکامل مناسب نسل آینده از خروج مقادیر هنگفتی ارز به خارج از کشور برای ورود شیر مصنوعی نیز جلوگیری می کند و از این طریق باعث توسعه اقتصادی کشور می شود.

کارشناس برنامه کودکان واحد بهداشت خانواده تصریح کرد: تغذيه باشير مادر بهترين و مفيد ترين تغذيه براى نوزادان بوده و آنتى بادى هاى لازم براى مقابله با انواع بيماريها از جمله ويروس كرونا را در بدن تأمين نموده و داراى ايمونوگلوبين هاى منحصر به فردى از جمله Igd .Igm.Igg بوده كه منجر به تقويت نوتروفيل و ماكروفاژ ها مى شود كه اين عوامل منجر به تقويت سيستم ايمنى بدن در مقابل انواع عفونت ها خواهد شد.

شادلو گفت: شير مادر از بدو تولد تمام نياز هاى تغذيه اى نوزاد را تأمين مى نمايد و فقط مصرف مكمل  ويتامين D از همان ابتداى تولد و آهن از ٤ ماهگى الزامى است.همچنين تغذيه با شير مادرفاكتور محرك رشد ( لاكتو باسيلوس) را در بدن نوزاد تقويت نموده كه منجر به تقويت سيستم ايمنى روده اى نيز مى شود.

وی تاکید کرد: نوزادانى كه با شير مادر تغذيه مى شوند  ٨  درصد داراى ضريب هوشى بيشترى نسبت به نوزادانى كه با شير مصنوعى تغذيه مى شوند هستند.

شادلو در خاتمه با بیان اینکه مادران برای داشتن دوره شیردهی موفق نیازمند سلامت جسمانى و سلامت روان هستند افزود که: ناراحتی، نارضایتی، نگرانی و تشویش و اظطراب مادر بیشترین تاثیر را بر كاهش میزان شیر خواهد داشت و همه مادران با اطلاعات دقیق از سلامت خویش، حمایت خانواده و رعایت مراقبت های بهداشتی می توانند دوران شیردهی موفقی داشته باشند.


٠٩:٠٢ - چهارشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٣٢١٥٩    /    تعداد نمایش : ١٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج