صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩
اخبار > غربالگری بیش از 90 درصد جامعه هدف از نظر بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر منتسب


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش حامد مجرد روابط عمومی معاونت بهداشتی

غربالگری بیش از 90 درصد جامعه هدف از نظر بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر منتسب

نوریه دلیلی

رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان


چهار بيماري ديابت، فشارخون بالا، سرطان و بيماري‌هاي مزمن تنفسي به همراه چهار عامل خطر کم تحرکي، تغذيه ناسالم، استعمال دخانيات و مصرف الکل، مهم‌ترين علل مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي غيرواگير هستند که احتمال مرگ ناشي از بيماري‌هاي غير واگير را افزايش مي‌دهند. به همين دليل سازمان جهاني بهداشت کنترل اين بيماري‌ها و عوامل زمينه‌ساز آن‌ها را بعنوان هدف اصلي براي کاهش 25% مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي غيرواگير تا سال 2025 میلادی تعيين کرده است.

در سال 1394 در زمینه جهت دهی، تقویت و ارتقای پاسخگویی مراقبت های بهداشتی، در ادامه تحول ساختاری درنظام بهداشتی، برنامه IraPEN (Package of Essential Noncommunicable Disease Iran) طراحی و اجرای آزمایشی آن در 4 شهرستان درسطح کشور ( نقده از استان آذربایجان غربی، مراغه از استان آذربایجان شرقی، شهرضا از استان اصفهان و بافت از استان کرمان ) از ابتدای سال 1395به مرحله اجرا در آمد. این برنامه در راستای مجموعه مداخلات اساسی پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت (PEN) تدوین گردیده است. در این برنامه در خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت، میزان احتمال خطر 10 ساله بروز حوادث کشنده و غیر کشنده قلبی عروقی (مانند سکته های قلبی و مغزی) گروه سنی 30 سال و بالاتر ، حتی در زمانی که علامت دار و بیمار نیستند تعیین می گردد و متناسب با میزان احتمال خطر به دست آمده اقداماتی برای پیشگیری از بروز بیماری یا عوارض آن صورت می پذیرد. علاوه بر آن در زمینه بیماری های سرطانی(روده بزرگ، پستان و دهانه رحم) و آسم نیز اقداماتی در جهت تشخیص و مداخلات زود هنگام انجام می گردد.

با عنایت به اجرای موفقیت آمیز و نتایج مطلوب اجرای برنامه IraPEN در چهار شهرستان پایلوت کشور ، ادغام برنامه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه درسطح کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارومیه در دستور کار قرارگرفت و از ابتدای سال 1396همزمان در مناطق شهری و روستایی تحت پوشش دانشگاه به مرحله اجرا درآمد و با تلاش نیروهای خدوم بخش بهداشت دانشگاه تا پایان سال 1398، بیش از 90 درصد جامعه هدف ( حدود یک میلیون و صدو هفتاد هزار نفر از افراد 30 ساله و بالاتر در استان) از نظر عوامل خطر بیماری های غیر واگیر ارزیابی و جهت انجام آزمایشات رایگان قند و چربی خون ارجاع و در صورت تأئید بیماری وارد چرخه پیگیری و مراقبت شده اند. ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که حدود سیصد هزار نفر از جامعه هدف نیز بیش از یک خدمت را در این زمینه دریافت کرده اند که نشانگر پیگیری و ارزیابی مجدد افراد در معرض خطر می باشد.

 


٢٢:٠٠ - شنبه ٧ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٣١٤٩٢    /    تعداد نمایش : ٢١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج