صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
چهارشنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٨
اخبار > تدوین نقشه راه دانشگاه برای ارتقای شاخص های حوزه سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش باغچه اي مسئول روابط عمومي شبکه بهداشت و درمان مهاباد

تدوین نقشه راه دانشگاه برای ارتقای شاخص های حوزه سلامت

این مطلب را رئیس دانشگاه علوم ‍‍‍پزشکي و خدمات بهداشتي درماني استان در دومين مجمع سلامت شهرستان مهاباد اعلام کرد.

دکتر آقازاده بيان داشت: قدمت مشارکتهاي اجتماعي در استان با احداث اولين خانه بهداشت  در سطح کشور و در شهرستان اروميه به قبل از انقلاب برمي گردد بعد از انقلاب با گسترش مراکز بهداشتي در سطح روستا ها نگرش اجتماعي نگر در روستا ها شکل گرفت.

وي افزود: از سال 93 نقشه راهي براي دانشگاه علوم پزشکي اروميه تدوين کرديم يکسري از برنامه هاي ما کوتاه مدت بود که مربوط به توسعه بيمارستانهادر برنامه هتلينگ مي شد با وجود  داشتن زير ساختها، بيمارستان هاي 100 تختخوابي در شهرستانهاي استان با هدف دسترسي مردم به خدمات درماني احداث و به بهره برداري رسيد در شهرستان مهاباد نيز اهداف کوتاه مدت براي گسترش فضاي فيزيکي درماني داشتيم از اهداف دراز مدت اخذ مجوز و احداث  بيمارستان 350 تختخوابي مهاباد  بود.

در بحث سلامت تمامی سازمانهاو ارگانها دخیل هستند

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني استان آذربايجان غربي بيان داشت: هيچ گونه تبعيضي در حوزه بهداشت و درمان براي شهرستانهاي استان وجود ندارد ، فرمانداري و مسئولان هرشهري که بيشتر و زودتر براي اهداي زمين و مراحل اداري ما راکمک کرده اند به همان اندازه در انجام پروژه هاي سلامت از جمله احداث مراکز خدمات جامع سلامت،پايگاه هاي سلامت و خانه هاي بهداشت اقدام شده تا اعتبارات اختصاص يافته به مرکز عودت داده نشود.

وي افزود: در شهرستان مهاباد با همراهي و همکاري فرمانداري  شهرستان با دانشگاه مراکز خدمات جامع سلامت،پايگاه هاي سلامت ، خانه هاي بهداشت ،مرکز غربالگري سرطان،بخش بلوک زايمان،اورژانس و کلينيک ويژه تخصصي ، احداث پايگاه هاي فوريتهاي پزشکي از جمله اقدامات مهم در طول اين مدت براي توسعه فضاي فيزيکي شهرستان بوده است.

احداث 530 مرکز و خدمات جامع سلامت در سطح استان شعار عدالت در سلامت را تحقق بخشید

دکتر آقازاده اظهار داشت: با مداخله در بحث حاشيه نشينان استان آذربايجان غربي با جمعيت 600 هزار نفر که به امکانات شهري و روستايي دسترسي نداشتند و با اقدامات انجام شده در راستاي تحقق شعار عدالت در سلامت ، پايگاه هاي سلامت شکل گرفت. و پرونده هاي الکترونيکي سلامت براي مردم تشکيل شد و با جذب افرادي به عنوان مراقبين سلامت ارائه خدمات سلامت در سطح مناطق حاشيه شهر به صورت فعال درآمد.

وي افزود:  دانشگاه در تامين سلامت  جامعه 25 درصد نقش دارد و ساير ارگانها و سازمانها ديگر نيز در اين برنامه دخيل هستند براي مثال در برنامه ايمني آب سازمان پاسخگو آبفاي شهري و روستايي مي باشد و دانشگاه وظيفه نطارت و کنترل کيفي آن را بر عهده دارد.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي اروميه تصريح کرد: در راستاي طرح تحول سلامت 400 تخت ويژه به بيمارستانهاي استان افزوده شد ولي با وجود تعداد تصادفات جاده اي مشکل کمبود تخت هاي ويژه مرتفع نشد چون بايد در ابتدا جاده بيشتري احداث شود و خودرو ها استاندارد شوند تا مشکل کمبود تخت هاي ويژه حل شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي اروميه بيان داشت: استفاده از ظزفيت سفيران سلامت در مدارس آموزش و پرورش مي تواند در گسترش فرهنگ پيشگيري از حوادث ترافيکي در خانواده ها نقش موثري داشته باشد.


خود مراقبتی با افزایش آگاهی مردم یکی از اهداف حوزه سلامت

وي افزود:  کم تحرکي در ميان جوانان و نوجوانان امروزي يکي از چالشهاي حوزه سلامت است که با ايجاد فضاي هاي ورزشي و فعاليت جوانان در اين مکان هاي ميتوان از بروز اين بيماري پيشگيري کرد.

دکتر آقا زاده در پايان بيان داشت: خود مراقبتي با افزايش آگاهي مردم و سواد سلامت جامعه در زمينه کيفيت غدا ، کاهش مصرف قند و نمک مي تواند در پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي فشار خون و قلبي و عروقي موثر باشد.

 


١٧:٢٠ - پنج شنبه ٣ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ٢٨٥٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج