صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
پنج شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٩
اخبار > دومین مجمع سلامت شهرستان چایپاره


  چاپ        ارسال به دوست

دومین مجمع سلامت شهرستان چایپاره

دومین مجمع سلامت شهرستان چایپاره با حضور فرماندار چایپاره، معاون امور بهداشتی و نماینده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی، اعضای شورای اداری شهرستان، رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت شهرستان، جمعی از خیرین و نمایندگانی از انجمن ها و کانون های مردم نهاد در چایپاره در سالن جلسات فرمانداری چایپاره برگزار شد.

فرماندار چایپاره به عنوان اولین سخنران مجمع، طی سخنانی در بیان اهمیت جایگاه مجامع سلامت گفت: برگزاری مجامع سلامت یکی از اقدامات ارزشمندی است که بی شک در مسیر توسعه و آبادانی کشور در حوزه سلامت جامعه بسیار مؤثر خواهد بود.

محمدی افزود: اگر بتوانیم اهداف و فلسفه تشکیل این مجامع را به درستی شناخته و تبیین و تشریح و زمینه های لازم برای اجرایی کردن مصوبات آن را فراهم کنیم، مطمئناً می توانیم گام های مهمی در حوزه سلامت برداریم.


فرماندار چایپاره ادامه داد: امروزه سلامت یکی از مؤلفه های مهم توسعه پایدار جوامع محسوب می شود و واضح است بدون تأمین سلامت پرداختن به دیگر مقوله ها و مؤلفه های توسعه، امری بیهوده و ناممکن خواهد بود.

وی گفت: رویکرد و مسئله مهمی که امروزه در بحث سلامت باید مورد توجه قرار گیرد و تصمیم گیران و سیاستگذاران حوزه سلامت کشور باید آن را مد نظر قرار دهند، این است که پرداختن به مسائل سلامت جامعه فقط وظیفه دولت ها نیست که اگر این نگاه و منظر به این حوزه باشد و موضوع تأمین سلامت جوامع را فقط وظیفه دولت ها بدانیم، به آرمان ها و اهداف حوزه سلامت آنگونه که شایسته است نخواهیم رسید. به عبارت دیگر در کنار نقش اساسی بخش بهداشت و درمان جوامع در تأمین سلامت، نقش سایر ارگان ها و بخش خصوصی و مردم را نباید نادیده بگیریم.

علی محمدی با اشاره به نقش تعیین کننده و پررنگ نهادهای اجتماعی و مدنی و سازمان های مردم نهاد و عموم مردم در ارتقاء سلامت جوامع توسعه یافته و با تأکید بر اینکه بخش بهداشت و درمان با امکانات خود به تنهایی قادر به تأمین سلامتی موردانتظار نخواهد بود، حضور و دخالت سازمان های مدنی و مردم نهاد را از عناصر مهم اثرگذار در این راستا و نیل به هدف اجتماعی شدن سلامت در جوامع عنوان کرد و دخالت دستگاه های دولتی، خصوصی و اجرایی، اقشار مختلف مردمی و تشکل های صنفی و به وجودآمدن حس مسئولیت همگانی در تأمین سلامت فردی و جامعه را عامل اصلی نیل به این هدف بزرگ نام برد.

دکتر درستی مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره نیز در این مجمع در خصوص اهداف و وظایف مجامع سلامت در جوامع، توضیحاتی ارائه داد و با توجه به شعار امسال مجامع سلامت با عنوان «مسئولیت پذیری و مشارکت اجتماعی، ضامن ارتقاء سلامت»، بر مشارکت اجتماعی و مسئولیت پذیری همگانی در رسیدن به هدف مقدس تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت جوامع تأکید کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان در این خصوص ادامه داد: مجمع سلامت با اهدافی همچون تسهیل دستیابی کشور به جایگاه اول شاخص های سلامت و عدالت در سلامت و افزایش آگاهی، مسئولیت پذیری و پاسخگویی اجتماعی، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت وظایفی همچون تبیین محوریت سلامت در اهداف توسعه پایدار، نهادینه سازی رویکرد مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت و اهمیت سلامت در همه سیاست ها و جلب مشارکت، تسهیل، نهادینه سازی و توسعه همکاری های فرابخشی برای سلامت، بر عهده دارد.

دکتر یوسف درستی در این خصوص همچنین به نقش مؤثر کانون های سلامت محلات و خانه های مشارکت مردم در سلامت اشاره کرد و گفت: فعالیت این کانون ها و خانه های مشارکت، نمونه بارز مشارکت اجتماعی در تأمین و ارتقاء سلامت جامعه می باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان همچنین گفت: در شهرستان چایپاره نیز یک کانون سلامت در محله فرهنگیان و خانه مشارکت مردم در شهرستان نیز تشکیل شده است که امیدواریم با گسترش فعالیت ها و نقش مؤثر آن ها و همه تلاشگران عرصه سلامت، شاهد رشد بیش از پیش سلامتی در شهرستان باشیم.


دکتر انتظار مهدی معاون امور بهداشتی و نماینده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این مجمع مشارکت را سرمایه بزرگ اجتماعی خواند و ارتباط، همکاری و هماهنگی ادارات را عامل اصلی رفع مشکلات و غلبه بر چالش های سلامت عنوان کرد.

وی در توصیه به خودمراقبتی آن را یکی از نمونه های بارز مشارکت و همکاری در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامتی نام برد و افزود: پیشگیری از بیماریهای مختلف یا نیل به سطح مورد انتظار و قابل قبول سلامتی بدون مشارکت و همکاری آحاد مردم جامعه و سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی در کنار تلاش های بخش بهداشت و درمان جوامع امکان پذیر نخواهد بود.

در ادامه مهدی زاده معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شبکه در سالجاری، به ارائه سیمای سلامت شهرستان طبق چالش های اولویت دار سلامت شهرستان و شرح اقدامات انجام گرفته، مشکلات و معضلات موجود و بیان انتظارات از ادارات ذیربط در خصوص هر یک از چالش ها پرداخت.

حاتمی شهردار قره ضیاءالدین نیز در این مجمع به ارائه فعالیتها و برنامه های شهرداری در جهت رفع مشکلات سلامت و در حوزه وظایف شهرداری پرداخت.

جمع بندی مطالب و مباحث مجمع توسط فرماندار، قرائت مصوبات مجمع توسط مدیر شبکه بهداشت و درمان، قرائت بیانیه پایانی مجمع و تقدیر از خیرین و ادارات فعال عرصه سلامت چایپاره، پایان بخش مجمع بود.


 


١٠:٤٩ - سه شنبه ٢٤ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٢٨٤٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج