صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩
اخبار > خسارت های انسانی ثانویه بلایای طبیعی اهمیت کمتری از خود حوادث طبیعی ندارند


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مجرد مسئول روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه

خسارت های انسانی ثانویه بلایای طبیعی اهمیت کمتری از خود حوادث طبیعی ندارند

  این مطلب را دکتر انتظار مهدی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در کارگاه مدیریت خدمات آزمایشگاه در بحران و بلایا که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد ، عنوان کرد .

دکتر انتظار مهدی در ابتدای جلسه با بیان اهداف کارگاه خاطر نشان کرد: بلایای طبیعی و رخدادهای متعاقب آن نظیر سیل، زلزله، سونامی ها، طوفان ها که بعضاً ریشه در دخالت های نامطلوب انسان در محیط دارد، عملاً بر سلامتی انسان، محیط زندگی و اکوسیستم تاثیرات مخربی می گذارد.

وی در ادامه اذعان داشت : آمارهای جهانی نشان می دهد در سال 2008 ، 220 هزار نفر در سراسر جهان در اثر بلایای طبیعی جان خودشان را از دست داده اند و زنان، زنان باردار، کودکان، سالمندان آسیب پذیرترین گروههای جامعه هستند.

روند بروز بلایای طبیعی در 20 سال  گذشته رو به رشد بوده و در طی این مدت بیش از 4 برابر افزایش یافته و جان باختگان بیش از 7 برابر، آسیب دیدگان 5 برابر و خسارت های مالی 38 برابر زیاد شده اند. خسارت های انسانی ثانویه بلایای طبیعی اهمیت کمتری از خود حوادث طبیعی ندارند.

رئیس مرکز بهداشت استان در ادامه تاکید نمود: بطور میانگین درکشور ما همه ساله 250 مخاطره طبیعی روی میدهد، 3000 فوت می کنند و 9000 مصدوم شده  و 1.5 میلیون نفر تحت تاثیر قرار می گیرد.

سطح خطر ناشی از مخاطرات طبیعی بر اساس وقوع مرگ 8 از 10 می باشد که سطح مخاطره بالایی می باشد .

خوشبختانه سطح آمادگی خانوار در مقابل  بلایا که قبلاً و درسال 92 (8) درصد بوده در حال حاضر به 32 درصد افزایش یافته (4 برابر)  که نسبت به میانگین کشوری درسطح بالاتری قرار  گرفته، هرچند با سطح مطلوب هنوز هم فاصله داریم.

وی در این جلسه بر اهمیت مدیریت خدمات آزمایشگاهی در ارائه خدمات سلامت اشاره و برگزاری جلسه آموزشی را در راستای حفظ پویایی نظام سلامت در مدیریت بحران و بلایا امیر خطیر و غیر قابل چشم پوشی دانست.

لازم به ذکر است در این کارگاه که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد  سر فصل های زیر نیز از طرف کارشناسان حوزه معاونت بهداشت مطرح گردید:

·        مروری بر برنامه های مدیریت و کاهش خطر بلایا

·        EOP آزمایشگاه در بلایا

·        سناریو نویسی، تمرین و مانور در بلایا

·        انتقال امن و ایمن نمونه های بالینی در بلایا

·        بررسی مولفه های چک لیست ارزیابی آسیب پذیری و ایمنی آزمایشگاه در بلایا


 


١٨:٣٣ - شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٧٨٥٧    /    تعداد نمایش : ٤٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج