صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
اخبار > اپیدمی بیماریهای حاد تنفسی استان در حال فروکش است / اوضاع در استان کاملا تحت کنترل است


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری وب دا آذربایجان غربی

اپیدمی بیماریهای حاد تنفسی استان در حال فروکش است / اوضاع در استان کاملا تحت کنترل است

دکتر آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در گفتگویی با پایگاه خبری وب دا گزارشی از آخرین وضعیت بیماری های حاد تنفسی از جمله آنفلوانزا در استان را ارائه نمود .

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: همانگونه که به کرات توسط متخصصین امر توضیح داده شده ،  آنفلوانزا یک بیماری حاد تنفسی فصلی بشدت مسری هست که همه ساله در نیمکره شمالی و فصول سرد (پاییز و زمستان) شیوع پیدا می کند. این بیماری مثل همه جای دنیا در کشور ما هم بومی بوده و در برخی مواقع با فواصل 4-2 سال مواجه با طغیان شدید بیماری هستیم،  ولی فرم فردی بیماری نیز می تواند در تمام فصول اتفاق بیافتد . زمان آغاز؛ طول مدت ، شدت بیماریزایی و گستره جغرافیایی غیرقابل پیش بینی بوده و به حساسیت و ایمنی جمعیت، عوامل اجتماعی؛ عوامل محیطی و ویروس بیماری که معمولا همه ساله تغییر پیدا می کند وابسته می باشد.

وی افزود: اپیدمی بیماری معمولا دارای سه موج هست که موج اولیه گسترده بوده و در صورت حساسیت و ایمنی پایین مردم یا تغییر یافتن  زیرگونه  ویروس  از شدت بیشتری برخوردار است.

معمولا در اپیدمی های سالیانه آنفلوآنزای  H3N2 ) A و  H1N1 ) و خیلی نادر فرم B دیده می شود.

موج اول و سنگین این بیماری از اواسط آبان ، تدریجی افزایش یافت و در دهه اول و دوم آذر به اوج خود رسید و منجر به بستری بیماران مبتلا به فرم شدید بیماری در بیمارستان ها شد.

دکتر آقازاده افزود: لازم به یادآوری است که در طی دوماه گذشته جمعا در حدود 1300 نفر به علت ابتلا به بیماریهای حاد تنفسی در بیمارستانهای استان بستری شده اند که فقط 23 درصد موارد نمونه برداری شده از نظر آزمایشگاهی مبتلا به آنفلوآنزا بوده اند. 

بر اساس آمارهای جهانی  اپیدمی بیماری در بیش از نیمی از موارد در گروه سنی زیر 14 سال و 15-10 درصد در بالای 65 سال و بقیه در بین این دوگروه سنی دیده می شود و الگوی ابتلا در استان نیز همین روند را دارد.

براساس مطالعات انجام گرفته نیاز به بستری در گروه سنی زیر 18 سال و بالای 65 سال بیشتر بوده و در افراد دارای بیماری زمینه ای این نیاز تا 12 برابر هم می تواند افزایش یابد.

مقام عالی عرصه سلامت آذربایجان غربی همچنین اظهار داشت: در خصوص وضعیت بیماری آنفلوآنزا در سطح استان می توان گفت اپیدمی بیماری های حاد تنفسی بخصوص آنفلوانزا  بر اساس بررسی های میدانی و شواهد مدیریتی  ازجمله  کاهش تدریجی مراجعات به کلینیک های تخصصی و درمانگاههای عمومی و کاهش پیشرونده بستری های بیمارستانی( براساس پایش های روزانه و هفتگی موارد بستری بیمارستانی )، کاهش غیبت از محیط های کاری و آموزشی و کاهش درصد موارد مثبت در نمونه های تهیه شده ، در حال فروکش می باشد.

دکتر آقازاده در خصوص موارد فوت ناشی از آنفلوآنزا نیز ضمن ابراز تاسف از موارد فوت شده که بدلیل وجود بیماری های  زمینه ای اتفاق افتاده،  بر مراجعه به موقع بیماران و پرهیز  از خود درمانی اکیدا توصیه نمود و پایین بودن موارد فوت در استان از میانگین های کشوری را یادآور شد و از زحمات پزشکان متخصص و پرستاران در درمان شبانه روزی بیماران  و مشارکت مسئولانه ادارات و سازمانهای ذیربط بخصوص مقام عالی استان و فرمانداران ، اداره کل آموزش و پرورش و صدا و سیما قدردانی نمود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همچنین مواجهه و مقابله نظام سلامت استان اعم از بخش خصوصی ، دولتی و دانشگاهی درمقابل اپیدمی را بر اساس اقدامات بعمل آمده بشرح زیر مطلوب ارزیابی کرد:

1 - فعالیت آزمایشگاه تشخیص مولکولی آنفلوآنزا زیر نظر متخصص ویروس شناسی بصورت روزانه

2 - واکسیناسیون گروههای هدف در مراکز درمانی، بیماران خاص، محیط بانان و کارکنان مراقبت های مرزی

3 - تامین داروی مورد نیاز درمان بیماران بر اساس دستورالعمل های کشوری (تجویز توسط مسئولان علمی استانی و شهرستانی )

4 - راه اندازی بخش های بالینی مجزا  در مواقع مورد نیاز در بیمارستانهای تابعه و آمادگی برای افزایش مضاعف تخت های بیمارستانی در بیمارستان های ارومیه  

5 - فعال سازی 46 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و حاشیه شهرها تا ساعت 24  و روزهای تعطیل جهت تسهیل دسترسی آحاد جامعه  به خدمات سرپایی 

6 - راه اندازی میز آموزش بیماران و همراهان در بیمارستانها و کلینیک های تخصصی و آموزش روند مراقبت بیماری و راههای پیشگیری از انتشار ویروس آنفلوانزا در شیفت های عصر و شب

7 - اجرای برنامه های آموزش چهره به چهره دانش آموزان بصورت جمعی (مدرسه ای و کلاس به کلاس )

8 - اجرای جلسات آموزش عمومی برای مدیران مدارس و کارکنان ادارات و مراکز و اماکن عمومی

9 - درخواست مشارکت و همکاری پزشکان اعم از عمومی و متخصص از طریق سازمان نظام پزشکی

دکتر آقازاده همچنین از تداوم رصد اپیدمیولوژیکی بیماری خبر داد و اظهار داشت: با رعایت موازین بهداشت فردی و بهداشت تنفسی  بیماری  قابل پیشگیری می باشد.

وی همچنین بر اهمیت مراجعه بموقع بیماران در صورت تداوم تب بالا و یا برگشت علایم بیماری تاکید نمود و بر آمادگی واحد های درمانی استان در پذیرش این عزیزان تاکید نمود.

وی در این گفتگو همراهی رسانه ها و شبکه های اجتماعی فضای مجازی در اطلاع رسانی را مطلوب ارزیابی و از اصحاب رسانه در این خصوص قدردانی نمود و تداوم اطلاع رسانی و آموزش همگانی توسط رسانه های جمعی بخصوص صدا و سیما را خواستار شد.

دکتر آقازاده تصریح کرد: به عنوان متولی  سلامت و بهداشت این استان ، به مردم استان اطمینان می دهم اولا اوضاع کاملا تحت کنترل است و دوم اینکه هیچ مشکلی برای درمان این بیماری در استان وجود ندارد .

وی تاکید کرد: با رعایت بهداشت فردی توسط مردم و مدیریت مناسب افکار عمومی توسط رسانه ها این بیماری صد در صد قابل کنترل است .

 


٢١:٤٧ - جمعه ٢٢ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٧٨٤٢    /    تعداد نمایش : ٦٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج