صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩
اخبار > تحقق آرمانهای نظام سلامت بدون مشارکت مردم مقدور نمی باشد


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش نادری مسول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان نقده

تحقق آرمانهای نظام سلامت بدون مشارکت مردم مقدور نمی باشد

سومین جلسه کار گروه بهداشت ،سلامت و امنیت غذایی در شهرستان نقده تشکیل گردید.

سومین جلسه کار گروه بهداشت و سلامت و امنیت غذایی شهرستان نقده با حضور مهندس فرامرزی فرماندار ،دکتر محمد عبدلی مدیر شبکه و رئیس مرکز بهداشت و سایر اعضای کار گروه در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار گردید .

در این جلسه دکتر عبدلی مدیر شبکه گفت: مقوله سلامت یکی از اولویت های اساسی هر جامعه است و تحقق آرمانهای نظام سلامت بدون مشارکت مردم مقدور نمی باشد و آموزش همگانی واطلاع رسانی اعلام زنگ اخطار به مسئولین از پیش نیازهای مهم برای توسعه مشارکت همگانی در سلامت است.

دکتر عبدلی ادامه داد: در هیچ  نقطه جهان و در هیچ مقطعی  از تاریخ  دولتها نتوانسته اند  بدون همکاری  و مشارکت مردم  و با تکیه  به  منابع  دولت در ارائه خدمات اجتماعی نمره قابل قبولی بگیرد و حوزه سلامت نیز از این امر مستثنی نبوده  و سبک زندگی ، ساختارهای اجتماعی  و نظام های حمایتی مهم ترین نقش را در شکل دهی و تامین سلامت افراد دارد.

وی افزود : حضور مدیران  و کارشناسان شبکه بهداشت  و درمان در این  جلسات ضمن  حساس سازی مسئولین  و مردم  به همکاران ما در قسمت بهداشت و درمان نقده کمک می کند تا با توان بیشتر و موانع کمتری در این مسیر حرکت نموده برای اینکه شبکه بهداشت و درمان یک حوزه  سیاست گذاری بوده و اجرایی نیست و بعد از بررسی تمامی آیتمهای لازم به ادارات ذیربط ارائه نماید.

در ادامه دکتر اسکندرزاده رئیس مرکز بهداشت گفت: بیماریهای غیر واگیر اولین عامل مرگ و میر در جهان بوده و ما هر روز شاهد بروز سکته های قلبی،حادثه تصادف در جاده و یا سانحه دلخراش و یا مرگ افراد در اثر انواع سرطانها می باشیم .

دکتر اسکندرزاده افزود: 67 درصد مرگ ها در گروه سنی 30 الی 70 سال منتسب به چهار بیماری عمده قلبی عروقی ،دیابت ، بیماریهای مزمن تنفسی ،سرطان ها وعوامل خطر مربوط به آنها نظیر استعمال دخانیات ،فعالیت بدنی کم و تغذیه ناسالم بوده و همه اینها بیانگر این مطلب است که بایستی جهت پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر برنامه ای دراز مدت داشته باشیم تا بتوانیم جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گام موثر برداریم و عادات نامطلوب جاری در شیوه زندگی کودکان و نوجوانان جامعه ما، علاوه بر اینکه تهدیدی برای سلامتی این گروه سنی تلقی می شود،کشور ما را در معرض خطر اپیدمی بیماریهای غیر واگیر در طی دو دهه آینده قرار داده است.


مهندس فرامرزی فرماندار و رئیس کار گروه سلامت و امنیت غذایی مطالب ارائه شده توسط حاضرین در جلسه را جمع بندی نموده و از حضور مدیر شبکه به همراه معاونین بهداشت و درمان و کارسناس بهداشت محیط در جلسه تشکر نموده و با اشاره به مسئله بهداشت و امنیت غذایی بعنوان یکی از مسائل مهم گفت: این موضوع رابطه تنگاتنگی با سلامت مردم جامعه دارد و لازم است اهتمام ویژه ای به آن داشته باشیم و مصوبات این کار گروه می تواند تاثیر بسزایی در پیشگیری از پدید آمدن برخی بیماریها داشته باشد.

فرماندار ادامه داد : ظرفیت و زمان شناسی را در کار خود گنجانده و تصمیمات گرفته شده نباید تبعات و التهابات اجتماعی در پی داشته باشد و تصمیمات گرفته شده باید نقش آفرینی کرده و جامعه ای که افراد از لحاظ جسمی و روحی فکری ، روانی دارای فاکتورهای لازم سلامت نباشد نمی تواند برای یک جامعه و آحاد مردم در بحثهای امنیت سلامت ، فرهنگ ، اقتصاد بخواهد تصمیم بگیرد.

مهندس فرامرزی افزود: فکر، تن و فرهنگ سالم می تواند فرهنگ سالم را در جامعه رواج داده و اقتصادی سالم در  کشور داشت.

 


١٧:٤٣ - سه شنبه ١٢ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٧٦٣٧    /    تعداد نمایش : ٤٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج