صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩
اخبار > ساماندهی و ارتقاء مراقبت بیماری تب مالت (سامت) در جهت ارتقاء شاخص های سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مقصودی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تکاب

ساماندهی و ارتقاء مراقبت بیماری تب مالت (سامت) در جهت ارتقاء شاخص های سلامت

این مطلب را مدیر شبکه تکاب در جلسه پایش طرح کشوری تب مالت عنوان کرد .

پانزدهم مهر ماه سالجاری جلسه پایش طرح کشوری تب مالت با حضور کارشناس امور اجتماعی استانداری ، مدیر کل شبکه دامپزشکی استان، کارشناسان معاونت بهداشتی دانشگاه ، نماینده فرمانداری ، مدیر شبکه بهداشت و درمان و مسئولین ادارات دخیل در طرح در سالن جلسات شبکه بهداشت ودرمان تکاب برگزار گردید.

در این جلسه دکتر سعیدی مدیر شبکه بهداشت و درمان تکاب گفت: انتخاب شهرستان تکاب به عنوان پایلوت طرح سامت (ساماندهی و ارتقاء مراقبت بیماری تب مالت ) یکی از فرصتهایی است که می تواند در شهرستان مورد توجه جدی قرار بگیرد و در جهت ارتقاء شاخص های سلامت موثر و مفید باشد.

وی در ادامه مشارکت ادارات دخیل در اجرای طرح را خواستار شد و افزود : ادارات درگیر در طرح مذکور هم راستا با شبکه بهداشت ودرمان تکاب در اجرای هرچه بهتر طرح سامت نهایت همکاری و تعامل را داشته باشند چرا که اجرای  این طرح به تنهایی و با حضور شبکه بهداشت به مقصد نخواهد رسید و همت جمعی ادارات را می طلبد .

در ادامه  قهرمانزاده کارشناس بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه، بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان را جزء مهمترین بیماریهای عفونی عنوان کرد و گفت: دلایل انتخاب شهرستان تکاب به عنوان پایلوت طرح سامت به دو دلیل وجود دام زیاد در منطقه ، شرایط اقلیمی خاص منطقه تکاب و دیگری همجواری با سه استان کردستان، زنجان و آذربایجان شرقی بوده است.

کارشناس واحد بیماریهای واگیر استان به بحث پیشگیری و کنترل بیماری تب مالت در شهرستان تکاب اشاره کرد و گفت : مداخله سیستم بهداشتی در این طرح فقط می تواند 25 درصد موارد بیماری را کاهش دهد و 75 درصد به همکاری خود مردم و سایر ارگانها وابسته است.

قهرمان زاده  میزان بروز بیماری تب مالت در کشور را 20 در صد هزار نفر جمعیت عنوان کردو گفت: این میزان در استان 43  و در شهرستان تکاب 160 در صد هزار نفر جمعیت می باشد و این یک زنگ خطری برای شهرستان می باشد که باید فرمانداری تکاب با همکاری شبکه بهداشت ودرمان و تعامل سایر ادارات این میزان را نسبت به شاخص کشوری کاهش دهند.

 حسنی کارشناس امور اجتماعی استانداری نیز در این جلسه اقدامات شبکه بهداشت و درمان را در خصوص طرح سامت قابل قبول و مطلوب ارزیابی کرد و ضمن تشکر از دست اندرکاران اجرای طرح مذکور در شهرستان پیشنهاد داد که جلسات طرح سامت و هرگونه اقدام و فعالیت در این زمینه حتما با محوریت فرمانداری شهرستان انجام شود.

حسنی صدور پروانه برای واحدهای دامداری سنتی از طرف جهاد کشاورزی در منطقه را ملزم به بهینه سازی محیط کارگاهی در راستای پیشگیری از بروز مشکلات و بیماری از جمله بیماری تب مالت دانستو توجه بیشتر شبکه دامپزشکی شهرستان به آمار بخش خصوصی را خواستار شد   .

 

در ادامه ادارات دخیل در طرح سامت اقدامات خود را در این زمینه ارائه و به بیان دیدگاهها در جهت کاهش موارد این بیماری در منطقه پرداختند.١٩:٥٣ - سه شنبه ١٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦٧٤٢    /    تعداد نمایش : ٤١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج