صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩
اخبار > پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی به کنگره بین المللی درمانهای حمایتی در بیماریهای بدخیم کودکان


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری وب دا آذربایجان غربی

پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی به کنگره بین المللی درمانهای حمایتی در بیماریهای بدخیم کودکان

کنگره بین المللی درمانهای حمایتی در بدخیمی های کودکان با قرائت پیام دکتر آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی آغاز گردید .

متن پیام که توسط دکتر ایرج محبی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و دبیر اجرایی کنگره قرائت شد به شرح ذیل می باشد :

بسم الله الرحمن الرحیم

اساتید گرامی، همکاران ارجمند، دانشجویان عزیز و مدعوین محترم

باسلام و درود بی کران، خداوند بلند مرتبه را شاکریم که توفیق میزبانی شما عزیزان را به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه عنایت فرمود.

امید آن دارم، برگزاری کنگره بین المللی درمان های حمایتی در بدخیمی های کودکان، بستر بهره مندی از محضر پرفیض عالمان و دانشمندان معزز را برای حضار محترم فراهم نماید.

اگر چه در عصر انفجاراطلاعات، سخن از درمان سرطانها و رهیافت های علمی در محضر اساتید به سادگی امکان پذیر نیست، اما به روشنی عیان است که سرطانها نه تنها از مهمترین بیماریهای تهدید کننده حیات انسانهاست، بلکه نقشی ویرانگر در زیرساخت اجتماعی و شاکله های جوامع انسانی ایفا می کند.

بیانیه گام دوم انقلاب بعنوان چراغ راه آینده کشور، بیانگر توجه ویژه رهبری عظیم الشان به اسلوب های جدید و نوآورانه در همه زمینه هاست. فهوای بسیار روشن این بیانیه، توجه به علوم نوین و روش های علمی به همراه فن آوری های نو در عرصه پزشکی می باشد. از سوی دیگر دانشگاههای علوم پزشکی تعهد دارند، برای ورود به دانشگاههای نسل سوم کمر همت ببندند و از بسیاری موارد، عهده دار مرجعیت علمی و شکوفایی فناوری در عرصه پزشکی باشند.

در این راستا توجه به زیرساخت های علمی، تاسیس مراکز تحقیقاتی، پژوهشکده ها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فن آوری، گویای توجه جدی مراکز علمی کشور در هموار نمودن مسیرهای نو در عرصه خدمات سلامت است.

در 5 سال اخیر، شاخص برخورداری استان از تخت های بستری بیمارستانی دانشگاهی از یک تخت به ازای 1000 نفر جمعیت به 1.5تخت به ازای 1000 نفر جمعیت  ارتقا یافت و علیرغم محدودیت های کلان امید می رود در سال 1400 این شاخص به 1.8تخت به ازای 1000 نفر جمعیت افزایش یابد .

سرطان دومین عامل مرگ در استان اذربایجان غربی است ، در جهت پیشگیری و درمان این بیماریهای مهلک در 4 سال اخیر توسعه و تجهیز 7 مرکز تشخیص و درمان سرطان در سطح استان انجام شد. و در طی ماههای آتی ، تعداد تختهای بستری بخش خون و انکولوژی کودکان با 100% افزایش به 50 تخت بستری ارتقاء خواهد یافت.

با پایه گذاری نظام ثبت سرطان جمعیتی در سال 1394 و بهره گیری از نتایج آن، نظام ثبت سرطان بیمارستانی شروع به فعالیت نمود و همگام با آن با افزایش بنیه علمی مرکز تحقیقات سالیدتومور و تاسیس پژوهشکده پزشکی سلولی و مولکولی، تلاش شده است تا گامی موثر در جهت پیشگیری و درمان سرطان برداشته شود.

نیک میدانیم کودکان مبتلا به سرطان، با محدودیت دسترسی به داروهای ضد سرطان خارجی، بیشترین آثار تحریم های همه جانبه علیه ملت بزرگ ایران را پذیرا شده اند. بی تردید همت عالمان نظام سلامت، توسعه شرکتهای دانش بنیان دارویی و تجهیزاتی، بها دادن جامعه پزشکی به طرح داروهای ژنریک، فعالیتهای علمی بین رشته ای و همکاری مشترک بین دانشگاهی قادرخواهند بود در قطع وابستگی به این داروها نقشی بی بدیل ایفا نمایند.

اینجانب بر خود وظیفه میدانم از همه صاحبان علم و اندیشه، در خواست نمایم در جهت قطع این وابستگی، دانشگاهها را در انجام رسالت ذاتی خود یاری نمایند. بطور یقین، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در اجرای این درخواست همراهی و همگامی دانشمندان و محققین ارزشمند کشورمان را بردیده منت می گذارد .

در نهایت ضمن تشکر و تقدیر از تشریف فرمایی مهمانان و حضار محترم و آرزوی توفیق عزیزانی که لحظه لحظه زندگی خود را وقف درمان کودکان مبتلا به بدخیمی ها و سرطان نموده اند، برای همه عزیزان و مهمانان گرانقدر ایام پرباری را در شهر ارومیه، شهر شهیدان باکری ها و امینی ها آرزومندم .

 

دکتر جواد آقازاده

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی

آذربایجان غربی


 


١٧:٤٧ - چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦٣٢٧    /    تعداد نمایش : ٤٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج