صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٩
اخبار > سیاه زخم


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش حامد مجرد روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی

سیاه زخم

رضا قهرمان زاده

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

 اهميت بيماري:

سياه زخم ( Anthrax ) يك بيماري حاد عفوني (ميكروبي) است و قابل انتقال بين انسان و حيوان است كه معمولاً بر پوست اثر مي‌كند ولي ممكن است به ندرت دستگاه تنفسي و دستگاه گوارش را نيز تحت تاثير قرار دهد. اين بيماري مخصوص حيوانات بويژه حيوانات اهلي (گاو ، گوسفند ، بز و اسب ) بوده و گوشتخواران به آن حساسيت كمتري دارند. علف خواران در هنگام چرا ممكن است اسپورهاي موجود در محيط را ببلعند و در صورت ايجاد زخم در مجاري آلوده شوند. در اواخر فصل تابستان نسبت به فصل بهار احتمال بيشتري براي آلوده شدن حيوانات وجود دارد.

راه انتقال بيماري به انسان :

در اثر تماس با پوست و پشم و يا مصرف شير و گوشت دام هاي آلوده ، تنفس در فضای آلوده به میکروب، انسان به اين بيماري مبتلا مي گردد . در صورت ابتلا از راه خوراکی و تنفسی امکان مرگ افراد مبتلا افزایش می یابد.

علائم باليني:

سياه زخم جلدي:

 90% موارد بيماري سياه زخم به شكل جلدي است. معمولا باكتري از پوست صدمه ديده (بريده ، ضايعه پوستي يا گزش حشرات و غيره ) وارد شده و پس از ایجاد قرمزی و تورم ، زخمی شده و پس از 10 روز بهبودي مي یابد.  در 20% موارد بدون درمان منجر به مرگ مي گردد.

سياه زخم گوارشي:

از طريق غذا يا آب آلوده ايجاد مي شود. علائم آن شامل حالت تهوع ، استفراغ ، تب ، دل درد ، استفراغ خوني ، اسهال خوني و ورم شکم  مي باشد. حتي در صورت شروع زودهنگام درمان شوك ايجاد شود و معمولا منجر به مرگ مي شود.

سياه زخم ريوي:

تشخيص فقط با هوشياري پزشك و سابقه بيماري داده مي شود . علائم با تب ، لرز ، سردرد ، درد عضلاني شروع كه بطور ناگهاني بيمار دچار تنگي نفس ، سيانوز، اختلال هوشياري و كما و مرگ مي گردد.

درمان :

سیاه زخم جلدی خفیف و  عارضه دار بيماري در صورت و تشخیص و درمان به موقع، قابل درمان است. موارد تنفسی و گوارشی ان در صورت درمان نیز منجر به مرگ می شود. 

روش‌هاي پيشگيري

1-     در صورت نگهداري دام توسط بيمار بايستي مراتب به دامپزشكي محل جهت معاينه دام هاي موجود اطلاع داده شود.

2-     همکاری با اداره دامپزشکی در خصوص واکسیناسیون مرتب دام ها

3-      بیماری در دام سریعا" گسترش یافته و باعث مرگ 80 در صد دام ها طی یک هفته خواهد شد.معاینه و تایید دامپزشک در این خصوص الزامی است

4-     اطلاع رسانی به مردم روستا به ویژه در زمان شیوع بیماری با همکاری بهورز

5-     جمع آوری فضولات حیوانی از معابر روستاها و انتقال آن ها به مکانی در فاصله مناسب در خارج روستا حداقل به فاصله 2 کیلومتر از روستا

 


١٩:٥٧ - چهارشنبه ١٩ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٢٥٤٦٤    /    تعداد نمایش : ٨١٥


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1398/04/20 15:5
0
0
بسیار عالی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج