صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩
اخبار > باز هم مسمومیت با قارچ


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش باغچه ای مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان مهاباد

باز هم مسمومیت با قارچ

از اوایل فصل بهار علیرغم اطلاع رسانی معاونت بهداشتی دانشگاه و شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های استان از طریق نصب بنر ،رسانه ملی و توزیع پمفلت و... تعدادی از شهروندان با ملاحظه قارچهای رویشی در دامان طبیعت اقدام به چیدن و مصرف آنها می کنند.

 به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان مهاباد در پی مراجعه خانواده 4 نفری یکی از روستاهای تابعه شهرستان مهاباد بر اثر مسمومیت با قارچ کوهی با علایم اولیه حالت تهوع و استفراغ ، دردهای شکمی به اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد در ساعات اولیه نیمه شب بلافاصله پرونده اورژانسی برای آنان تشکیل گردید و به متخصص آنکال داخلی و کودکان در بیمارستان اطلاع داده شد ، اقدامات اولیه درمانی و شستشوی دستگاه گوارشی برای بیماران انجام شد  و پس از ویزیت متخصصین ، کودک 12 ساله بر اثر بروز مسمومیت حاد به مرکز درمانی در ارومیه اعزام و  دو نفر دیگر در بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد بستری و یک نفر با حال مساعد و با رضایت شخصی مرخص شد.

دکتر ناصر فرخ متخصص بیماری های داخلی در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بیان داشت: اغلب مسمومیت های شدید توسط قارچ ها، به دلیل وجود ماده ای سمی است که این ماده عمدتا بر روی کبد تاثیر مخرب می گذارد.

وی اظهار داشت: نشانه های زودرس علائم مسمومیت با قارچ، قبل از 12 ساعت اول با حالت تهوع و استفراغ، دردهای شکمی و احساس ضعف بروز پیدا می کند.

دکتر فرخ بیان داشت: در ۲۴ ساعت بعد از علائم اولیه، با ضعف، سرگیجه و کاهش سطح هوشیاری خود را نشان می دهد که این حالات ناشی از درگیری کبدی و کلیوی در فرد مسموم است.

وی افزود: خوردن چند لقمه از قارچ های سمی می تواند کبد، کلیه یا حتی مغز را از کار بیندازد و در مواردی موجب مرگ شوددرمان مسمومیت های گوارشی ناشی از مصرف قارچ های سمی، به زمان مراجعه فرد مسموم شده به مراکز درمانی بستگی دارد و در صورتی که مراجعه به موقع باشد، بیماری به سرعت کنترل و درمان می شود. در صورتی که فرد دیر مراجعه کند، خطرناک است که ممکن است فرد دچار نارسایی کبد و یا حتی مرگ شود

وی خاطر نشان ساخت: تنها راه تشخیص وجود قارچهای وحشی و یا سمی  انجام آزمایش بر روی قارچ در آزمایشگاه های تشخیص طبی می باشد.

شایان ذکر است از اوایل فصل بهار علیرغم اطلاع رسانی معاونت بهداشتی دانشگاه و شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های استان از طریق نصب بنر ،رسانه ملی و توزیع پمفلت تعدادی از شهروندان با ملاحظه قارچهای رویشی در دامان طبیعت اقدام به چیدن و مصرف آنها می کنند.

 


١٣:١٥ - يکشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٢٤٤٨٧    /    تعداد نمایش : ٣٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج