صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩
اخبار > كميته ژنتيك بيماريهاي خاص با محوريت تالاسمي در شهرستان اشنویه


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش خالدی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان اشنویه

كميته ژنتيك بيماريهاي خاص با محوريت تالاسمي در شهرستان اشنویه

جلسه كميته ژنتيك بيماريهاي خاص با محوريت تالاسمي در شهرستان اشنویه باحضور مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت، مدیریت شبکه ،  سردفتر های دفاتر ثبت ازدواج شهرستان، نمایندگان ادارات مرتبط و تيم مشاوره قبل از ازدواج، در سالن جلسات شبكه بهداشت اشنويه تشكيل شد.

در ابتدای این جلسه دکتر افشنگ مدیر شبکه طی سخنانی بر اهمیت برنامه‌ریزی و هماهنگی جهت پیشگیری از بروز هرگونه بیمار ژنتیکی  از جمله تالاسمی تأکید نمود .

در ادامه مولودي كارشناس مسئول بيماريهاي شهرستان در خصوص تاريخچه بيماري تالاسمي و شيوع آن در ايران و اشنويه و چگونگي برنامه مشاوره قبل از ازدواج در  شهرستان مطالبی ارائه نمود.

از اهم مصوبات این جلسه می توان موارد زیر را نام برد:

-         -  جهت فرهنگ سازی عموم جامعه مبنی بر مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج و اخذ جواب آزمایش (تایید مرکز بهداشت شهرستان) قبل از عقد زوجین، اداره آموزش و پرورش در جلسات آموزشی والدین دانش آموزان، کمیته امداد و بهزیستی در جلسات آموزشی خانواده های تحت پوشش ، روحانیون در مساجد با شبکه بهداشت ودرمان همکاری لازم را داشته باشند .

 -         -  از طریق دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت به روحانیون مساجد شهر و روستا ابلاغ گردد که از عقد غیر ثبتی و بدون اخذ جواب آزمایش خودداری و در صورت عقد حتما" مزدوجین را ظرف 2 روز به سردفترهای شهرستان اشنویه معرفی نمایند.

  -      -     سردفاتر پس از آموزش های اولیه فلوچارت های تحویلی از طرف مرکز بهداشت را به مزدوجین تحویل دهند و به نحوی راهنمایی گردند که زوجین حداکثر تا 8.30 صبح به مرکز مشاوره واقع در مرکز شهری 2(محوطه بیمارستان)مراجعه کنند.

 -        -   مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت  با هماهنگی قوه قضائیه به روحانیون شهر و روستا ابلاغ نمایند تا از عقد قبل از اخذ جواب آزمایش (تایید مرکز بهداشت شهرستان) اجتناب نمایند و آیین نامه مبنی بر جریمه عقدهای قبل از اخذ جواب آزمایش (تایید مرکز بهداشت شهرستان) و مرحله ثبتی به سردفترها ارسال و ابلاغ گردد.

  -         سردفاتر تاکید نمایند مدت زمان مورد نیاز جهت انجام امور دفتری، آزمایشگاهی و مشاوره ژنتیک و تایید یک روز کاری می باشد.

-         -         مقرر گردید زوجین بی بضاعت جهت اخذ هزینه انجام آزمایشات تکمیلی ژنتیک به کمیته امداد، بهزیستی، انجمن بیماران خاص و خیرین سلامت معرفی گردند.

 


١٠:٤١ - يکشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٢٤٤٨٢    /    تعداد نمایش : ٢٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج