صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
چهارشنبه ٠١ خرداد ١٣٩٨
اخبار > مقررات بهداشتی بین المللی در مرز


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مسول روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه

مقررات بهداشتی بین المللی در مرز

یکی از تهدیداتی که همواره امنیت سلامت جوامع بشری را به مخاطره انداخته، تهدید بیماریهای واگیر می‏باشد که با افزایش مراودات بین المللی و موقعیت کشور در منطقه خاص جغرافیایی، قابلیت انتقال این مخاطرات از نقاط مختلف جهان به کشورمان دور از انتظار نیست. تجربه بروز طغیان های ناشی از سارس در سال 2003 در منطقه جنوب شرق آسیا، آنفلوانزای پاندمیک (همه‏ گیر جهانی) سال 2009، کوروناویروس خاورمیانه (MERS-CoV) در کشورهای حاشیه خلیج فارس و ابولا در غرب آفریقا و همچنین طغیان زیکاویروس در آمریکای جنوبی و آمریکای لاتین در سال 2016، به عنوان پاندمی‏هایی که سلامت عمومی را در کل جهان به مخاطره انداختند. علاوه بر آن بروز تهدیدات زیستی متعدد در کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران اهمیت وجود برنامه مدون و آمادگی پاسخ به آنها در مبادی ورودی کشور، بالاخص در مرزهای زمینی استان ازجمله بازرگان که دارای سطح وسیعی از مروادات بین‏المللی می باشد را به خوبی نشان می دهد.

یکی از مقررات بین‏المللی که در راستای تامین امنیت سلامت عمومی (Global Health Security) از سوی سازمان جهانی بهداشت تدوین و برای کشورهای عضو آن سازمان لازم الاجراست مقررات بهداشتی بین‏المللی (IHR2005) می باشد که هدف آن، پیشگیری از ورود و خروج تهدیدات بهداشتی از طریق مرزهای بین‏المللی کشورها با ایجاد کمترین مزاحمت در روند ترددهای بین‏المللی است. جمهوری اسلامی ایران نیز بعنوان یکی از کشورهای عضو WHO و متعهد به اجرای IHR لازم است آمادگی پاسخ به تهدیدات بهداشتی در مبادی ورودی خود را داشته باشد و از سوی دیگر در راستای حفاظت از امنیت سلامت آحاد جامعه لازم است نحوه پاسخ‏دهی به این تهدیدهای احتمالی به صورت فرابخشی و درون بخشی و با مدیریت یکپارچه و هماهنگ و با هدف یکسان صورت پذیرد.

در این راستا در کلیه پایانه های مرزی استان که شامل مرز زمینی بازرگان، پلدشت، رازی، سرو، تمرچین و فرودگاه بین المللی ارومیه می باشد. همکاران تیم پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی در تمام طول سال مشغول ارائه خدمات به مسافرین ورودی و خروجی مرزهای استان می باشند.

 اهم فعالیت های تیم پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی:

1. غربالگری و بیماریابی بیماری های شایع و مهم و ارجاع موارد مشکوک به مرکز بهداشتی یا درمانی

2. انجام مراقبت بیماریها بصورت فعال و اجرای کلیه فعالیتهای بهداشت محیط

3.  انجام مراقبت بیماریها در شرایط بروز یک طغیان یا همه گیری بیماریها

4.  ارائه آموزشهای لازم جهت پیشگیری از انتقال بیماریهای واگیر برای گردشگران، رانندگان، کارکنان و جمعیت منطقه از طریق توزیع پمفلت، پوستر و ارائه آموزش های چهره به چهره


١١:١٨ - چهارشنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٢٣٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج