صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
چهارشنبه ٠١ خرداد ١٣٩٨
اخبار > فرصت طلایی تشخیص و درمان، مراجعه بموقع به مراکز درمانی است


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش عسگری مسئول روابط عمومی بیمارستان آیت الله طالقانی ارومیه

فرصت طلایی تشخیص و درمان، مراجعه بموقع به مراکز درمانی است

مسمومیت های الکلی اخیر  و متاسفانه فوت تعدادی از مسمومین ، آشنایی عموم مردم با اصول تشخیص و درمان  مسمومیت با الکل اهمیت مضاعف پیدا می کند. مسمومیت با متانول در صورتی که زود تشخیص و درمان گردد نقش مهمی را در کاهش آسیب های فردی و اجتماعی ایفا می کند . به همین منظور روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی آیت الله طالقانی مصاحبه ای را با دکتر محمد دلیر راد فلوشیپ سم شناسی بالینی و مدیر گروه پزشکی قانونی و مسمومیت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به شرح ذیل انجام داده است :

مسمومیت با الکل چگونه اتفاق می افتد؟ متانول ( الکل متیلیک یا الکل چوب) سبک ترین الکل موجود در طبیعت است که به روش تخمیری یا تقطیری تولید می گردد. متانول در شکل خالص بی رنگ و بی بو است که از آن به عنوان حلال در موارد متعدد استفاده می شود. مسمومیت حاد با متانول که در اصطلاح جامعه به عنوان مسمومیت با الکل یاد می برند در کشور ایران به دنبال مصرف خوراکی اشتباهی یا عمدی الکل متیلیک صنعتی یا مشروبات الکلی دست ساز ( حاوی متانول) رخ می دهد.

در صورت مسمومیت با متانول چه اقدام اساسی لازم است؟  مسمومیت با متانول  یکی از اورژانس های پزشکی و بخش مسمومیت است و فرد مسموم در اولین فرصت ممکن باید به پزشک یا یک مرکز درمانی مراجعه نماید. باید توجه داشت متانول یک الکل به شدت سمی است و مصرف مقادیر بسیار کم آن می تواند خطرناک باشد. متانول به سرعت از دستگاه گوارش جذب شده و 30 تا 60 دقیقه میزان آن در خون به حداکثر می رسد لذا تسریع در انتقال بیمار به مراکز درمانی یک ضرورت است.

فرد مسموم چه علائمی را از خود بروز  می دهد؟  علائم مسمومیت در نیم تا 4 ساعت شروع می شود و شامل علائم گوارشی( تهوع، استفراغ، درد شکم، التهاب معده و لوزالمعده) علائم عصبی شامل( گیجی، خواب آلودگی، سردرد، تشنج، تضعیف دستگاه عصبی مرکزی،  اغما، سفتی گردن و اختلال بینایی) و نارسائی کلیه ( میوگلوبینوری) است.  بیماران اگر در این مراحل به پزشک مراجعه نمایند فرصت طلایی برای تشخیص و درمان را از دست نخواهند داد.

 ضمنا مصرف همزمان اتانول می تواند شروع علائم مسمومیت با متانول را 24 تا 72 ساعت به تاخیر اندازد و افتراق مسمومیت با متانول از اتانول با توجه به عدم وجود تجهیزات پیشرفته و گران قیمت آزمایشگاهی بر اساس شرح حال و علائم بالینی صورت می پذیرد.

حضرتعالی چه توصیه ای در این خصوص دارید؟  پیشگیری بهترین راه عدم ابتلا به مسمومیت با متانول است بنابراین با توجه به توصیه های دین مبین اسلام مبنی بر حرام بودن استعمال الکل ، از مصرف هرگونه مشروبات الکلی به ویزه مشروبات الکلی دست ساز پرهیز نمود .

 


١٩:٥٥ - دوشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٢٣٢٩٨    /    تعداد نمایش : ١٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج