صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨
اخبار > برگزاری اولین مجمع سلامت در شهرستان خوی


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مهربانی پور مسئول روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی خوی

برگزاری اولین مجمع سلامت در شهرستان خوی

اولین مجمع سلامت شهرستان خوی با حضور مسئولین وزارتی، استانی ، شهرستانی و جامعه پزشکی و خیرین و فعالان عرصه سلامت در شهرستان خوی برگزار گردید.

روز چهارشنبه نوزدهم دیماه اولین مجمع سلامت شهرستان خوی با حضور دکتر محمد گل مکانی مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به عنوان نماینده وزارت متبوع و دکتر اکبر موسوی معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی استان و سید محمد عابدی معاون استاندار و فرماندار شهرستان خوی و حجت الاسلام سید رضی شکوری امام جمعه این شهرستان و دکتر فاطمه مقدم تبریزی رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خوی و جمع کثیری از مسئولین استانی و شهرستانی و  فعالان عرصه سلامت در یکی از تالارهای این شهرستان برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه دکتر فاطمه مقدم تبریزی رئیس دانشکده علوم پزشکی خوی این شهرستان در رابطه با اجتماعی شدن سلامت و اهداف مجمع ملی سلامت توضیحات مبسوطی ارائه نمود و گفت: مهمترین کلید واژه در بحث اجتماعی شدن سلامت، مشارکت سازماندهی شده تمامی آحاد مردم در حوزه سلامت می باشد .

دکتر مقدم تبریزی در ادامه افزود: مهمترین دغدغه وزارت بهداشت و درمان، داشتن  سبک زندگی سالم برای افزایش سطح سلامت جامعه است و نخستین گام و موثرترین عامل خود مراقبتی سواد سلامت می باشد.

وی در ادامه در مورد همکاری بین بخشی و عدالت در سلامت توضیحات مبسوطی ارائه نمود و در مورد اهداف مجمع سلامت گفت: یکی از مهمترین اهداف این مجمع، افزایش آگاهی، مسئولیت پذیری و پاسخگویی اجتماعی، توانمند سازی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد،خانواده و جامعه در تامین،حفظ و ارتقای سلامت می باشد و شناسایی و تقدیر از برترین های عرصه سلامت و بر اساس تعهد و مسئولیت اجتماعی سلامت از اهداف دیگر این مجمع می باشد.


رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمان خوی ضمن بر شمردن انتظارات از مجمع سلامت شهرستان، در مورد طرح تحول نظام سلامت دولت تدبیر و امید از ابتدای سال 1393 تا کنون را به صورت اجمالی توضیح داد.

دکتر مقدم تبریزی در مورد اهداف طرح تحول نظام سلامت گفت: کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستانهای دولتی،ارتقاء کیفیت هتلینگ در بیمارستانهای دولتی , حضور پزشکان متخصص مقیم در این بیمارستانها و برنامه ترویج زایمان طبیعی به صورت کاملا رایگان و حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و ارتقاء کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستانهای دولتی از اهداف این طرح ازشمند دولت تدبیر و امید می باشد.

دکتر مقدم تبریزی در مورد کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستانهای این شهرستان گفت: از ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت در این شهرستان میزان 8 میلیارد و پانصد میلیون تومان از جیب مردم جهت پرداخت هزینه های درمانی کاهش یافته است یعنی ماهانه مبلغ 165 میلیون تومان هزینه های درمانی همشهریان کاهش یافته و مبلغ فوق از اعتبارات وزارتخانه پرداخت گردیده است.

وی در مورد ارتقاء کیفیت هتلینگ  در بیمارستانهای این شهرستان گفت :مبلغ 5میلیارد و600 میلیون تومان از محل هتلینگ جهت بهسازی و نوسازی و بهبود استاندارد بخش های درمانی بیمارستانهای قمربنی هاشم و شهید آیت الله مدنی هزینه گردیده است.

دکتر مقدم تبریزی در مورد ترویج زایمان طبیعی در طرح تحول نظام سلامت یادآور شد : تاکنون 19250 نوزاد از طریق زایمان طبیعی به دنیا آمده که از بابت موارد زایمان های فوق هیچ مبلغی از بیماران دریافت نشده و در یک برآورد کلی مبلغ شش میلیارد و نهصد میلیون تومان سیستم متحمل هزینه شده است.

 رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خوی در پایان در مورد عملکرد یکساله این دانشکده توضیحات مبسوطی ارائه نمود و گفت : افتتاح و بهره برداری از بیمارستان جدیدالاحداث 225 تختخوابی حضرت امام خمینی (ره )با اعتباری بالغ بر 58 میلیارد تومان و به مساحت 15270 مترمربع در چهار طبقه شامل اورژانس 18 تخت –LDR ده تخت – ICU8تخت- مامایی پرخطر 24 تخت – بخش قلب مردان 14 تخت- Postccu10 تخت –قلب زنان 12 تخت –جراحی زایمان 24 تخت - نوزادان 25 تخت –اطفال 48 تخت – اتاق عمل 6 تخت – CCU13 تخت و تریاژ اورژانس6 تخت که جمعا 225 تخت می باشد که از مهمترین عملکرد این دانشکده می باشد.

در ادامه این همایش باشکوه سید رضی شکوری امام جمعه این شهرستان ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین اجرای مجمع سلامت گفت: موضوع سلامت یک موضوع بین المللی است و از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و با نظر مقام معظم رهبری متولی امر سلامت به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد که سایر ارگانها نیز باید از این امر حمایت کنند.

 وی در ادامه ضمن بیان اینکه باید عوامل تهدید کننده سلامت در جامعه مشخص شوند گفت: باید وزارت متبوع در این مورد طرح جامع آموزش به صورت علمی و ضابطه مند تهیه نماید و دستورالعملهای پزشکی دین مبین اسلام طبق آیات و روایات باید در دانشگاهها تدریس گردد مثلا اقامه نماز باعث آرامش و سلامت روانی می گردد که کشورهای اروپایی اکثراً علوم پزشکی خود را مدیون آیات و روایات می دانند.

در ادامه سید محمد عابدی معاون استاندار و فرماندار شهرستان خوی ضمن ارج نهادن به مقام شامخ شهدا در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تقدیر و تشکر از فعالان عرصه سلامت گفت : بحث سلامت یکی از موضوعات استراتژیک در جامعه می باشد و یکی از موضوعات مهم در روایات و آیات قرآن کریم موضوع سلامت می باشد .

فرماندار شهرستان خوی در ادامه گفت: بحث استفاده از سموم کشاورزی و استفاده از هورمونهای متفاوت و مواد نگه دارنده در صنایع غذایی یکی از مسائل استراتژیک در بحث سلامت می باشد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: متاسفانه مواد مخدر سلامت جامعه را تحت الشعاع قرار داده است که اکثراً جوانان را گرفتار می کند و در نهایت آینده کشورمان که به دست این جوانان اداره خواهد شد را به مخاطره می اندازد و از طرفی بیوتروریسم که از اهداف استکبار جهانی است، سلامت جامعه را به مخاطره می اندازد که این امر متاسفانه جامعه ما را نیز تهدید می کند. معاون استاندار و فرماندار شهرستان خوی در ادامه ضمن بیان اینکه بزودی شهرستان خوی به 500 تخت بستری مجهز خواهد شد گفت: انتظارداریم کلیه مسئولین ادارات و سازمانها و ارگانها و خیرین همکاریهای لازم را در سلامت جامعه ایفا نمایند.

در ادامه این جلسه دکتر محمدمهدی گل مکانی مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ضمن تقدیر و تشکر از فعالان عرصه سلامت این شهرستان و همچنین تقدیر و تشکر و قدردانی از زحمات دکتر مقدم تبریزی رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این شهرستان که خیلی دلسوزانه پیگیر مسائل بهداشتی، درمانی از وزارت متبوع می باشد گفت: باید هوشمندانه از همه ظرفیتها در اجتماعی شدن سلامت استفاده کنیم و تاکید نمود که بحث سلامت ، مشارکت ومسئولیت پذیری در اجتماعی شدن سلامت  نقش بسزایی دارند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: وقتی از موضوع سلامت صحبت می کنیم فقط مسئله درمان در نظر نیست بلکه ابعاد مختلف سلامت مانند بحث سلامت روانی، سلامت معنوی و سلامت اجتماعی و غیره نیز مطرح می باشد.

دکتر گل مکانی در قسمتی از سخنان خود نمونه هایی از فقدان رویکرد سلامت در همه سیاستها را توضیح داد و گفت: مشارکت مردم، سواد سلامت، همکاری بین بخشی، عدالت در سلامت و مفهوم اجتماعی شدن نظام سلامت از اهداف مهم مجمع سلامت می باشد .

مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه سخنان خود در مورد سیاستهای کلی سلامت و اجتماعی شدن سلامت و سیاستها و برنامه های وزارت بهداشت برای اجتماعی شدن سلامت و نمونه هایی از برنامه های اجتماعی سلامت در ایران و همچنین اهمیت کانون های سلامت محله که مشارکت از این کانون ها  شروع می شود، توضیحات مبسوطی ارائه نمود.

در ادامه برنامه طیبه مرندی کارشناس مسئول سلامت خانواده این دانشکده در مورد سلامت خانواده و اقدامات انجام شده در مورد زنان باردار روستایی و شهری توضیحات مبسوطی ارائه نمود و مرتضی بنای جدی کارشناس امور اجتماعی بیانیه پایانی مجمع را قرائت نمود و در پایان از فعالان عرصه سلامت و خانواده های معظم شهدا منصوب به این دانشکده با اهداء لوح تقدیر و تندیس مجمع سلامت شهرستان  تجلیل گردید.


 


١٤:٢٧ - شنبه ٢٢ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٢٢٢٨٧    /    تعداد نمایش : ١٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج