صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
اخبار > دکتر آقازاده: توانسته ایم شاخصهای سلامت را در استان ارتقا دهیم


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی وب دای آذربایجان غربی

دکتر آقازاده: توانسته ایم شاخصهای سلامت را در استان ارتقا دهیم

اولین مجمع سلامت استان آذربایجان غربی صبح امروز با حضور معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، استاندار، نماینده ولی فقیه و امام جمعه ارومیه، و بیش از 400 نفر از مدیران کل ادارات ، روحانیون ، فرمانداران ،سازمانهای مردم نهاد استان در سالن اجتماعات بانک صادرات  برگزار شد.

دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی و دبیر مجمع سلامت استان در ابتدای این مراسم ضمن تشکر از حضور کلیه مدعوین به ارایه گزارشی از فعالیت های انجام شده در حوزه سلامت استان پرداخت.

دکتر آقازاده گفت: قبل از طرح تحول سلامت وضعیت خانه های بهداشت ، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها ی استان رضایت بخش نبوده و امکانات و شرایط موجود پاسخگوی نیاز شهروندان نبود.

وی افزود: با آغاز طرح تحول سلامت و انجام زیرساختهای لازم و بصورت یک کار جهادی در استان توانستیم شاخصهای بهداشتی و درمانی را بهبود بخشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان از ساخت 183 خانه بهداشت و 533 مرکز بهداشتی خبر داد و گفت: در سال 94 با یک کار بسیجی و جهادی توسط همکارانمان که در محیط کار می کنند توانستیم 183 خانه بهداشت را در مدت یکسال احداث کنیم بعبارت دیگر سهولت دسترسی به دریافت خدمات بهداشتی را افزایش دادیم .

وی بکارگیری 400 بهورز، ساخت و تکمیل 160 هزار متر مربع خانه بهداشت و مراکز جامع سلامت شهری و روستایی، تکمیل زیر ساختهای بهداشتی در شهرهای زیر بیست هزار نفر جمعیت هم از نظر نیروی انسانی و هم فضای فیزیکی ، عقد تفاهم نامه همکاریهای مشترک با سایر ارگانهای استان در خصوص تحت پوشش قرار دادن حاشیه شهر ها، کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر 5 سال و همچنین کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار  را جز اقدامات چشم گیر استان در حوزه سلامت عنوان نمود.


وی تصریح کرد: حرکتی که در حاشیه شهر استان در قالب تفاهمنامه همکاری های بین بخشی انجام گرفت در واقع پایه گذار تشکیل مجمع ملی سلامت شده است .

دکتر آقازاده در ادامه به افزایش شاخص تختهای استان نیز اشاره کرده و گفت : قبلا این شاخص 1.1 تخت بازای هزار نفر جمعیت بود که امروز با انجام زیرساختهای مهم درمانی به 1.6 افزایش یافته است .

وی گفت : بطوری که 630 تخت در ارومیه اضافه شده است که فقط 217 تخت در بیمارستان امام خمینی (ره) در عرض یکسال اضافه شده است .

رئیس دانشگاه به پروژه بیمارستان 450 تختخوابی نیز اشاره کرده و گفت : این پروژه از نظر فنی و معماری مشکل دارد و مناسب بیمارستان نیست و ما در نظر داریم از آن بعنوان ساختمان ستادی دانشگاه و تجمیع کلیه معاونتها در آن بهره برداری کنیم . 

دکتر آقازاده در ادامه به پروژه بیمارستان 600 تختخوابی قابل ارتقا به 1000 تخت آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره نموده و گفت : احداث این بیمارستان عزم می خواهد و اگر زمین آن تامین شود ، ما آن را احداث می کنیم .

وی تصریح کرد : ما شاید خیلی بلد نیستیم حرف بزنیم اما بیشتر عمل می کنیم یعنی ما تئوریسین نیستیم ولی عملیاتی هستیم و پای کاریم تا این بیمارستان را احداث کنیم .

دکتر آقازاده ضمن تشکر از حمایتهای استاندار آذربایجان غربی گفت : استاندار محترم دستور داده اند که زمینی که بلاتکلیف بود در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گیرد که صمیمانه از ایشان تشکر می کنیم چراکه با دید بازی که دارند مسیر توسعه را دیدند و این امر حرکت بسوی مگا هاسپیتال و بعبارتی شهرک یا دهکده سلامت را تسریع می کند که الان در دنیا امری شناخته شده است و کشورهای منطقهو همسایه این مسیر را قبلا طی کرده اند و اگر ما این مسیر را نرویم مقوله گردشگری سلامت فقط در قالب حرف باقی خواهد ماند و عملیاتی نخواهد شد پس لازم است هم از نظر فضای فیزیکی و هم تکنولوژِیکی و علمی از دیگر کشورها بالاتر باشیم .

وی افزود : این استان در آینده به بیمارستان قلب و عروق و بیمارستان سوانح و سوختگی نیازمند است که باید در همان محل بیمارستان 600 تختخوابی و بعبارت دیگر در آن مگا هاسپیتال متمرکز شوند .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همچنین به پروژه بیمارستان جامع زنان نیز اشاره کرده و گفت : در سطح کشور کمتر جایی وجود دارد که بیمارستان جامع زنان را طراحی کنند که این مطلب را دکتر لاریجانی معاون آموزشی و دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت در سفر به ارومیه تایید کرده اند و خوشبختانه در مدت بسیار کم با تلاش شبانه روزی این پروژه از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار بوده است که افتتاح آن را برای آخر سال 1397 برنامه ریزی کرده ایم ولی نیازمند کمک خیرین هستیم .

دکتر آقازاده ، بین المللی سازی دانشگاه، عقد تفاهمنامه همکاریهای مشترک با دانشگاه آتاتورک برای تربیت دستیار تخصصی رادیولوژی ، دانشگاه مجازی ، ارتقای شاخصهای پژوهشی از 15 به 9 را از دیگر موفقیتهای دانشگاه ذکر کرد .

وی ضمن اشاره به شاخصهای سلامت گفت : با توجه به زیر ساختهایی که انجام شده توانسته ایم شاخصهای سلامت را در استان ارتقا دهیم و الان جزو هفت دانشگاه برتر کشور هستیم ولی متاسفانه در بیشتر مواقع بجای کمک ، همدیگر را تخریب می کنیم بطوری که وقتی کاری را انجام می دهی می گویند چرا انجام دادی و اگر انجام نمی دهی می گویند چرا انجام نداده اید ؟ در خصوص شاخصهای سلامت نیز این چنین است و علیرغم اینکه شاخصها ارتقا یافته اند برخی آن را انکار می کنند . 

دکتر آقازاده در پایان ضمن تشکر از همکاری و تعامل همه سازمانها ، خیرین و نهاد های مردمی گفت : اگر توانسته ایم در شاخصها ارتقا داشته باشیم مرهون همکاری همه شما بوده است در بسیاری از موارد سازمانها زمینه لازم را برای انجام پروژه ها مهیا کرده اند بعنوان مثال همکاران مرزبانی امنیت را فراهم نمودند تا ما بتوانیم در نقاط مرزی خانه بهداشت و مرکز بهداشتی درمانی را احداث کنیم و نیروی انسانی مربوطه در آن محل با کمال امنیت به ارائه خدمات بپردازند لذا از همه سازمانها متشکریم .


١٣:٥٧ - پنج شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ١٨٠٢٨    /    تعداد نمایش : ٥٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج