صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧
اخبار > دکتر آقازاده : ارتقای شاخصهای سلامت استان مرهون تلاش همگانی و همکاریهای بین بخشی است


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا آذربایجان غربی

دکتر آقازاده : ارتقای شاخصهای سلامت استان مرهون تلاش همگانی و همکاریهای بین بخشی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی دوشنبه اول آبان ماه 1396 میهمان برنامه زنده تلویزیونی ساغلیق بود .

دکتر آقازاده در این برنامه با اشاره به شاخص های سلامتی استان گفت: ارتقای شاخص های سلامت استان تنها با کار بنده و یا فقط وزارت بهداشت و درمان انجام نمی گرفت زیرا سلامت مقوله ای است که باید تمامی سازمانها و مسولین در این بحث شرکت داشته باشند و خوشبختانه این اتفاق در استان ما روی داده و تمامی سازمانها و ارگانها با عرصه سلامت همکاری لازم را انجام می دهند .

وی در ادامه افزود: تشکر ویزه ای از آقای سعادت استاندار سابق استان دارم که توانسته بود این هماهنگی را بین دستگاهها ایجاد نماید و بی تردید با توجه به اهمیت مقوله سلامت استاندارمحترم جدید نیز از برنامه های سلامت حمایت خواهند کرد .

 وی ادامه داد : وقتی ما می توانیم در نقطه صفر مرزی خانه بهداشت و مرکز خدمات جامع سلامت احداث نماییم و بهورز و پزشک بهیار در آنجا مستقرر کنیم بدون وجود نیروی انتظامی ، ارتش ، سپاه پاسداران ، بسیجیان عزیز و نیروهای امنیتی این کار امکان پذیر نبود و این ها همه در ارتقای شاخص سلامت تاثیر گذارند .


دکتر آقازاده تصریح نمود: افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی بعنوان یکی از عوامل ارتقای شاخصهای سلامت نیز در گرو همکاریهای بین بخشی است که از آن جمله می توان به تامین زمین  26 مرکز خدمات جامع سلامت در شهر ارومیه با همکاری شهرداری اشاره کرد یا وقتی ما می توانیم در سرمای زمستان 132 مادر باردار را نجات دهیم که موجب کاهش مرگ و میر مادران باردار که از عوامل مهم و اصلی تاثیر گذار بر شاخص های سلامت است در واقع باز هم در نتیجه تعاملات بین بخشی و همکاری سازمانهایی مثل هلال احمر ، اداره کل راه و شهرسازی ، نیروی انتظامی ، سپاه و غیره می باشد و این هماهنگی ها و همکاری ها باعث صعود شاخص سلامتی استان گردیده است .

وی همچنین در خصوص برنامه ایراپن که در شهرستان نقده انجام گرفت نیز اشاره کرده و گفت: برنامه ایراپن که به عنوان الگو در جهان معرفی شده است در واقع کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر بود و این همان ارتقای شاخص های سلامت استان است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در خصوص پروژه توسعه اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه گفت: اورژانسهای بیمارستانی به عنوان خط مقدم درمانی محسوب می شوند و اورژانس این بیمارستان از وضعیت خوبی برخوردار نبود و به علت محدودیت فضای فیزیکی  بیمارستان امام خمینی (ره) که برای 300 تخت تعریف شده بود ، اکنون از روی اجبار و نیاز به 520 تخته خواب تبدیل شده و ارایه خدمت می نماید .

وی ادامه داد : لذا احداث اورژانس بیمارستانهای 5 شهرستان از جمله ارومیه ، خوی ، نقده ، سردشت و پیرانشهر  را هدف گذاری کردیم که هم اکنون 3 اورژانس بیمارستانی در شهرستانهای سردشت ، نقده و پیرانشهر تکمیل شده و در ارومیه در حال  اتمام هست و در خوی نیز در حال احداث می باشد .

وی تصریح نمود : برای احداث و توسعه اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) یکسری آسیب شناسی هایی انجام گرفت و با مشاهده نتایج این آسیب شناسی تصمیم بر آن گرفتیم که اورژانس جدید این بیمارستان را با 3500 متر مربع احداث نماییم ولی در ادامه تبدیل به پروژه توسعه بیمارستان به مساحت 20هزار متر مربع گردید و از اینجا می توانم این خبر خوب را به مردم استان بدهم که اورژانس بیمارستان امام که طبقه فوقانی آن نیز بخش تشخیص و درمان سرطان و  پیوند مغز استخوان و بخش شیمی درمانی و بخشهای بستری با 4 اتاق عمل می باشد در ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید. البته در ساختمان جنبی آن نیز مرکز مهارتهای بالینی و مرکز آزمون ها نیز احداث شده است .

دکتر آقازاده در خصوص دیگر پروژه دانشگاه علوم پزشکی یعنی آزمایشگاه رفرانس گفت: این پروژه نیمه کاره بود ولی با همت همکاران توانستیم مشکلات پیمانکاری این پروژه را حل کنیم و اکنون در نظر داریم دو طبقه از این آزمایشگاه را به آزمایشات تحقیقاتی دارای بیو بانک اختصاص دهیم و دو طبقه دیگر آن نیز تشخیصی و آموزشی می باشد که آزمایشگاه و بخش پاتولوژی داخل بیمارستان امام خمینی (ره) و بخش آزمایشگاه ژنتیک بیمارستان شهید مطهری، آزمایشگاه قدس نیز به این محل انتقال می یابند و امید داریم تا با این کار باری از دوش بیمارستان امام برداشته شود.

ریس دانشگاه علوم پزشکی در پایان در خصوص ساختمان و تجهیزات کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی واقع در خیابان عمار گفت: با احداث این پروزه در نظر داریم تمامی کلینیک های اقماری که در فضاهای کوچکی ارایه خدمت می نمایند را به اینجا انتقال دهیم همچنین در طبقه 1- این ساختمان دی کلینیکی برای بیمارانی که نیاز به اعمال جراحی سرپایی دارند را با 30 تخت و 5 اتاق عمل پیش بینی کرده ایم . دو طبقه از این ساختمان به خدمات دندانپزشکی اختصاص یافته و یک طبقه نیز به بخش بهداشت و ارائه آموزشهای سبک زندگی سالم اختصاص یافته است .

دکتر آقازاده در پایان از تلاش همه همکاران که در حرکت دانشگاه به اهداف حوزه سلامت نقشی مهم دارند تشکر و قدردانی کرد .

 


١٨:١٩ - سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ١٦٢٩٠    /    تعداد نمایش : ١١٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج