صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
شنبه ١٠ آبان ١٣٩٩
اخبار > زنان پیشگامان خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده در پیشگیری از کووید 19


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مجرد مسئول روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه

زنان پیشگامان خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده در پیشگیری از کووید 19

گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی


سلامت شاخص پایه دردستیابی به توسعه پایدار است که با خود مراقبتی در سطوح فردی، خانوادگی و اجتماعی حاصل می­شود .خودمراقبتي رفتاری است اكتسابي، آگاهانه و هدف دار که فرد از دانش، مهارت، و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می‌کند تا به‌طور مستقل از سلامت خود، فرزندان و خانواده مراقبت کند. ولی گاهی به دوستان، همسایگان، هم محلی‌ها و همشهریان نیز گسترش می‌یابد. خود مراقبتی، فعالیتی است که مردم برای حفظ سلامت وبرآورده کردن نیازهای جسمي، رواني و اجتمـاعي خود  انجام داده وبوسیله آن از بيماري ها يا حوادث پيشگيري  واز سلامت خود بعد از بيماري حاد يا ترخيص از بيمارستان، حفاظت می كنند. خودمراقبتی کم هزینه ترین و پرسود ترین اقدام برای ارتقاء سلامت است .

خودمراقبتی، دارای ویژگی های زیر است :

1.     رفتاری است داوطلبانه

2.     فعالیتی است آموخته شده

3.     حق و مسئولیتی است همگانی برای حفظ سلامت خود، خانواده و نزدیکان

4.     بخشی است از مراقبت‌های نوزادان، کودکان، نوجوانان و سالمندان و بزرگسالانی که قادر به خودمراقبتی نیستند،

امروزه نقش مـردم در مراقبت از سلامت خود و اعضاي خانواده براي سالم زيستن، مديريت ناخوشي هاي جزيـي، مـديريت بيمـاري­هـاي مزمن و حاد روز به روز در حال افزايش است به گونه­اي كه طبق برآوردها 65 تا 85 درصـد تمـام مراقبـت هـا از نـوع خودمراقبتي است.حيطه­هاي خودمراقبتي شامل ارتقاي سلامت، اصلاح سبك زندگي، پيـشگيري از بيمـاري، خـودارزيـابي، حفـظ سلامت، مشاركت در درمان و توان بخشي است. عمل خود مراقبتی باید متناسب با هر بیمار و شرایط فردی او صورت گیرد و برای همه یکسان نیست لذا آموزش های دقیقی در این زمینه باید ایجاد شود.

بیماری کووید-19 که یک عفونت ویروسی است که به بیماری همه­گیر تبدیل شده و شرایط بحرانی را در سراسر دنیا ایجاد کرده است.40% ازمبتلایان دارای علایم خفیف ویا بدون علامت هستند واینامر اهمیت جلوگیری از انتقال بیماری از طریق خودمراقبتی را بیشتر نشان می دهد.  بنابراین تا زمانی که خطر انتقال­کاهش نیابد مراقبت از خود به عنوان اصلی ترین روش برای مقابله با بیماری در کشورهای در حال توسعه، به ویژه در میان جوامع کم درآمد و نابرابر اجتماعی مورد توجه سیستم بهداشتی کشور قرار گرفته است.

ازسوی دیگرخودمراقبتی را می توان به سه دسته  خودمراقبتی فردی، خودمراقبتی سازمانی و خودمراقبتی اجتماعی تقسیم کرد که لزوم واهمیت عمل به آن در شرایط کنونی مسئولیتی اجتماعی ، اخلاقی ومبتنی بر باورهای دینی است. این موضوع مصداق بارز بسیج جامعه درهمکاری با نظام سلامت در کنترل و پیشگیری این بیماری است . در شرایط کنونی زنان در نقش­مادر، همسروفرزند در کانون خانواده ودر نقش فعال اجتماعی درجامعه وبازار کار پیشگامان ونقش آفرینان جدی وهمیشگی خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده  وجامعه  در پیشگیری از کووید 19می باشند.

اگرچه در بسیاری از خانواده‌ها، مردان نیز مسئولیت‌پذیر هستند و در مراقبت از اعضای خانواده با همسران خود همکاری می‌کنند، اما آمار نشان داده است که حتی در این خانواده‌ها نیز زنان حدود ۵۰ درصد بیش‌تر از مردان از اعضای خانواده مراقبت می‌کنند.

درشرایط قرنطینه ومراقبت از افراد مبتلا به کووید 19 زنان مسئولیت بیشتری برای مراقبت ازبیماران را به دوش می کشند .واین موضوع حجم کار خانم ها را افزایش می دهد. رسیدگی به بیمار مبتلا، ضد عفونی کردن مداوم محیط ووسایل شخص مبتلا، توجه به تغذیه ی فرد مبتلا وسایر افراد خانواده ، خرید مایحتاج خانواده در شرایطی که پدرخانواده مبتلا به بیماری است ، رسیدگی به دروس فرزندان دانش آموز، حفظ نشاط درخانواده ، حفظ روابط عاطفی زناشویی ازیکسووهم زمان مراقبت از خود دربرابر ابتلا به بیماری وحضور درمحل کاربرای بانوان کارمند فشار فیزیکی وروانی بسیار زیادی را بر زنان اعمال می کند. وآنان را دربرابر آسیب های روانی از جمله خشونت خانگی وخطر آلوده شدن به ویروس قرار می دهد.

زنان برای گذار از این دوره سخت زندگی خود نیازمند آگاهی، هشیاری و حمایت همه جانبه در خانواده و جامعه می باشند، 

اگر برای شکست این ویروس جدی هستیم، باید سلامتی و حقوق زنان را، برای رفاه حال خودشان ارتقا بخشیده و از آنان محافظت کنیم تا بتوانند به پیشرفت و محافظت از سلامت دیگران ادامه دهند.


٠٩:٣٤ - چهارشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٣٣٥٣٤    /    تعداد نمایش : ٢١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج