صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧
اخبار > سوالات و پاسخهای نشست خبری


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش خبرنگار وب دا آذربایجانغربی

سوالات و پاسخهای نشست خبری

در نشست خبری اصحاب رسانه با ریاست و اعضاء هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی که عصر سه شنبه 16 آبان ماه 1396 برگزار گردید ، به سوالات خبرنگاران به شرح ذیل پاسخ داده شد.

سوال:  شاخص های سلامت که موجب ارتقاء  دانشگاه گردیده است کدامند؟

این یک واقعیت است که در طی سه سال اخیر شاخص های سلامت استان از رده 21 به رده 7 ارتقاء یافته است و از جمله شاخص هایی که میتوانند مجموعا، شاخص سلامتی را در یک استان رقم بزنند میتوان  به دسترسی مردم به مراقبتهای اولیه بهداشتی، جذب نیروی انسانی، افزایش تختها، دسترسی به خدمات نوین سلامت، ارزیابی بیماریهای قلبی عروقی، اجرای سامانه طرح سیب، کاهش مرگ و میر مادران باردار و کودکان و شیرخوران، افزایش میزان باروری، دفع بهداشتی پسماندهای عفونی، معاینات دوره ای، پوشش خدمات بهداشتی و..... اشاره کرد.

سوال: نحوه جذب نیرو در بیمارستانهای جدید الاحداث؟

 در نظر است برای اورژانس جدیدالاحداث از نیروهای بیمارستان استفاده کنیم، مرکز رفرانس را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد ولی برای سایر قسمتها و بیمارستانهای جدید مجوز استخدام از طریق وزارت متبوعه اخذ گردیده است که بزودی اقدام خواهیم کرد.

سوال: وضعیت دفع فاضلاب شهرک گلمان و شبانه روزی نبودن مرکز بهداشی و درمانی شهرک؟

شهرک گلمان یکی از طرحهای مسکن مهر است که متاسفانه قبل از اینکه زیر ساختها تکمیل گردد ساخته شده و به مردم واگذار گردیده است ولی خوشبختانه امروز کارهای اساسی صورت گرفته درست است که وضعیت ایده ال نیست ولی مشکل تا حدودی برطرف گردیده است.

برای شبانه روزی بودن یک مرکز دولتی تعریف سازمانی خاصی از طرف وزارت بهداشت شده است و باید شرایط خاص از جمله تعداد جمعیت  فراهم گردد ولی با تمام اینها مرکز خدمات جامع سلامت شهرک گلمان با تمام اجزاء و ارکان از جمله آزمایشگاه، داروخانه، بیماریابی، تغذیه و...ارائه خدمت می کندو مرکز میاوق هم بطور موقت در این مرکز مستقر می باشد. گفتنی است بخش خصوصی می تواند جهت راه اندازی درمانگاه شبانه روزی اقدام نماید.

سوال: وضعیت بیمارستان آیت الله خویی؟

ساخت این بیمارستان در سال 1371 توسط خیرین آغاز شد و در سال 1387 با 40 درصد پیشرفت فیزیکی و بدون اعتبار به دانشگاه علوم پزشکی تحویل گردید و امروز با 85 درصد پیشرفت فیزیکی باز با کمبود اعتبار مواجه هستیم. گفتنی است در این میان 8 میلیارد تومان توسط دانشگاه و 8 میلیارد تومان توسط وزارت متبوعه هزینه گردیده ولی خیرین که قول 4 میلیارد تومان و فرمانداری قول 2 میلیارد تومان را داده بودند هنوز مبلغی پرداخت نکرده اند. انشالله با 4 میلیارد تومانی که اخیراً تصویب شده بتوانیم تا پایان سال بیمارستان را افتتاح نمائیم.

سوال: نحوه توزیع تجهیزات پزشکی خریداری شده بین واحدها؟

خوشبختانه از سال 93 تجهیزات زیادی خریداری و بین شهرستانهای تابعه توزیع گردیده است بطوری که ما قبل از سال 93 یک دستگاه ام آر ای فقط در مرکز استان داشتیم ولی امروز 4 دستگاه در شهرستانهای خوی، نقده، مهاباد و بوکان داریم، همچنین دو دستگاه سی تی اسکن در ارومیه و 5 دستگاه در خوی، نقده، پیرانشهر، مهاباد و بوکان و یک دستگاه آنژیوگرافی و سی توآنژیو گرافی در ارومیه ، 10 دستگاه آندوسکوپی، 8 دستگاه اکوکاردیوگرافی و 10 دستگاه سونوگرافی بین شهرستانها توزیع گردیده است.

گفتنی است: از 320 نفر متخصص معرفی شده به دانشگاه طی سالهای اخیر فقط 20 نفر در مرکز استان مانده اند و بقیه به شهرستانها اعزام شده اند، همچنین از 143 تخت آی سی یو 80 تخت در شهرستانها افزایش یافته است. ما در تمامی شهرستانها بجز پلدشت متخصص قلب داریم . بخش سوختگی در بیمارستان 216 تختخوابی خوی و بخش بازسازی شده بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه و مهاباد و میاندوآب هم راه اندازی خواهد شد. ما تلاش می کنیم تمامی امکانات را در کلیه شهرستانها فراهم آوریم تا از اعزام بیماران به مرکز استان خودداری کنیم.

سوال: زایمان طبیعی در کدام مراکز بصورت رایگان انجام می گیرد؟

زایمان طبیعی در بیمارستان کوثر و تمامی شهرستانها رایگان است ولی برخی از بیمارستانها مثل صولتی، ارتش و شفا هم نیز بطور داوطلبانه زایمان طبیعی را رایگان انجام می دهند همچنین بیماران اعزامی از کوثر به عارفیان نیز رایگان پذیرفته می شوند.

سوال: برخی افراد از شکست طرح تحول سلامت سخن می گویند نظر شما چیست؟

طرح تحول نظام سلامت از طرحهای دولت دکتر روحانی بود که این  انقلابی در عرصه سلامت ایجاد کرد و دولت برای انجام این کار در نظر داشت از محل یارانه ها حمایت گردد که در ابتدا طرح خوب اجرا شد و تاثیر خوبی را هم در جامعه گذاشت امروز هم پیشنهاداتی از طرف روسای دانشگاهها شده است که چگونه بتوانیم درآمدها را بالا برده و درآمد های پایدار بسازیم و هزینه ها را پایین آوریم. وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه باید راهکارهای لازم را برای کاهش هزینه ها و بالا بردن درآمدها پیدا کنند. خوشبختانه در استان ما منابع مالی خوب مدیریت شده و ما تراز مالی منفی نداریم.

سوال: آیا در مورد ناوگان اورژانس هوایی اقدام شده است؟

بله ما در این خصوص اقداماتی انجام داده ایم ولی هوا نیروز ما را تحت پوشش قرار نداد و ما در مواقع ضروری از هلال احمر، سپاه و ارتش استفاده می کنیم ولی ما پیگیر اختصاص یک فروند هلی کوپتر برای اورژانس استان هستیم. گفتنی است: سال گذشته 50 دستگاه آمبولانس خریداری و بین شهرستانها توزیع نمودیم و امسال نیز 50 دستگاه دیگر خریداری شده که در گمرک بازرگان مراحل گمرکی را می گذراند.

سوال: وظایف معاونت اجتماعی چیست؟

از آنجا که عوامل اجتماعی و خانوادگی، رفتارهای سالم، تکنولوژی، تغذیه، تحصیل، درآمد و... بر سلامت انسان تاثیر دارند تولی گری بخش سلامت ایجاب می کرد همکاریهای بین بخشی شکل بگیرد و سازمان نقش خود را بر سلامت ایفا کند لذا از سه ماه قبل معاونت اجتماعی در سازمان شکل گرفت  و از وظایف اصلی این معاونت میتوان شناسایی پیام گذاران سلامت در بین سایر سازمانها، تشکیل کارگروه سلامت و امنیت غذایی، شکل گیری خانه مشارکت مردم، استفاده از حضور خیرین، راه اندازی بحث اندیشگاه سلامت، هدایت و نظارت بر سازمانهای مردم نهاد را برشمرد.

سوال: چه تدابیری برای سه شیفته بودن و فرسودگی  بخش دیالیز مرکز آموزشی درمانی طالقانی اندیشیده اید؟

علی رغم افزایش تعداد دستگاههای دیالیز بدلیل افزایش عمر و نیز تعداد بیماران دیالیزی مشکل همچنان پابرجاست. برآن شدیم تا کار دیالیز را به بخش خصوصی ولی با همان تعرفه مصوب واگذار کنیم تا پرداختی مردم نیز زیاد نشود و مقدمات کار انجام شده و در حال واگذاری می باشند اگر این اتفاق روی دهد انشالله باری از دوش بخش دیالیز مرکز آموزشی درمانی طالقانی نیز کاسته خواهد شد .

سوال: کیفیت نانها و مواد افزودنی به آرد و لبنیات؟

هیچ کارخانه آرد سازی نمی تواند بلانکیت به نان اضافه کند در خصوص سبوس ما خود مدافع این هستیم که 12 درصد سبوس باید در نان باقی بماند و حتی سبوس 12 الی 14 درصد در نان نیز تایید شده و در تلاش هستیم تا استفاده از نان سبوس دار را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم بطوری که از اول سال 1396 تا کنون 58 برنامه رادیویی و تلویزیونی در این خصوص اجرا شده است و در خصوص لبنیات ، بر اساس بازرسی های که به صورت روزانه سازمان غذا و دارو از کارخانه ها به عمل می آورد تا کنون هیچ ماده افزودنی به لبنیات یا شیر مشاهده نشده است و ما آماده ایم در صورت دریافت گزارش در اسرع وقت با متخلفین برخورد نماییم وهمچنین استان ما جز استانهای برتری هست که توانسته است میزان قند موجود در نوشیدنی های گاز دار را 5 الی 10 درصد کاهش دهد.خ


١٠:٠٠ - چهارشنبه ١٧ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ١٦٥٠١    /    تعداد نمایش : ٣٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج