صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
يکشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٧
اخبار > شاخص سلامت آذربایجان غربی در رتبه هفتم کشور


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا آذربایجان غربی

شاخص سلامت آذربایجان غربی در رتبه هفتم کشور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: آذربایجان غربی در شاخص سلامت در رتبه هفتم کشور قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وب دای آذربایجان غربی٬ مراسم بزرگداشت روز بهورز با حضور جمعی از مسوولان و بهورزان استان در محل سالن ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی ارومیه برگزار شد.

در این مراسم دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ضمن تبریک روز بهورز٬ این کار را نه شغل بلکه یک حرفه خواند که دارای اهداف والا و متعالی است و اساس و پایه خدمات بهداشتی درمانی ، بهورزان هستند .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی٬ بهورز را ستون فقرات سیستم بهداشت و درمان خواند و اظهار کرد: بهورزان در این استان که نخستین خانه بهداشت در آن شکل گرفت وظیفه ای خطیر و مهم بر عهده دارند و الگوی ایران و جهانیان هستند.

وی افزود: به منظور کاهش مراجعات به بیمارستانها لازم است تا آموزش ها و اقدامات پیشگیرانه لازم در مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت انجام شود و در این میان بهورزان نقش عمده ای را بر عهده دارند.

دکتر آقازاده خاطر نشان کرد: طرح تحول نظام سلامت بنا به تاکید رهبر معظم انقلاب و اهتمام دولت از ۴ سال گذشته اجرا می شود که دستاوردهای مهمی را در عرصه سلامت کشور بر جای گذاشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: اقدامات زیر ساختی مهمی که در عرصه سلامت استان آذربایجان غربی شکل گرفته سبب گردیده است تا این استان از نظر شاخص سلامت از ردیف ۲۸ کشور یه ردیف هفتم کشور ارتقا یابد.


Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

دکتر آقازاده خاطر نشان کرد: طرح تحول نظام سلامت بنا به تاکید رهبر معظم انقلاب و اهتمام دولت از ۴ سال گذشته اجرا می شود که دستاوردهای مهمی را در عرصه سلامت کشور بر جای گذاشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: اقدامات زیر ساختی مهمی که در عرصه سلامت استان آذربایجان غربی شکل گرفته سبب گردیده است تا این استان از نظر شاخص سلامت از ردیف ۲۸ کشور یه ردیف هفتم کشور ارتقا یابد.

وی بیان کرد: در طول یک سال گذشته ۱۸۰ خانه بهداشت در استان ساخته شده است در طی طرح تحول سلامت تعداد خانه های بهداشت از 991 به 1071 و پایگاههای سلامت شهری استان از ۱۲۰ به ۱۹۰ مورد رسیده است٬ مراکز خدمات جامع سلامت شهری از ۶۸ به ۸۶ ارتقا یافته و این مراکز نیز در روستا ها و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت از ۱۴۲ به ۱۸1 مورد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: امسال ۵۳۳ پروژه در حوزه بهداشت و درمان آذربایجان غربی آغاز شده که ۶۰ خانه بهداشت آماده افتتاح و ۱۳۰ مورد دیگر تا آذر ماه آماده بهره برداری می شود.

وی دیگر دستاوردهای تحول سلامت در استان را به شرح ذیل عنوان کرد :

-کاهش جمعیت تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت از 24 هزار نفر به 15 هزار نفر ( 33 درصد) در مناطق حاشیه

-کاهش جمعیت تحت پوشش پایگاه های سلامت از 15 هزار نفر به 8 هزار نفر ( 46 درصد) در مناطق حاشیه و سکونتگاههای غیررسمی

-کاهش جمعیت تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت از 10 هزار نفر به 7 هزار نفر ( 30 درصد) در مناطق روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت

-کاهش جمعیت تحت پوشش خانه های بهداشت از 1200 نفر به 1000 نفر ( 20 درصد)

-برخورداری بیش از 460 هزار نفر جمعیت حاشیه نشین استان برای اولین بار از خدمات مراقبت های اولیه سلامت در نزدیکترین محل سکونت آنان

-کاهش جمعیت تحت پوشش، با راه اندازی 9 مرکز خدمات جامع سلامت شهری ( بجز حاشیه)  از 36 هزار نفر به 29 هزار نفر ( 19 درصد)

-کاهش جمعیت تحت پوشش، با راه اندازی 32پایگاهسلامت (ضمیمه و غیر ضمیمه) شهری ( بجز حاشیه )  از 17 هزار نفر به 13 هزار نفر ( 24 درصد)

آقازاده افزود: با اجرای این اقدامات در حوزه فیزیکی بهداشت و درمان بکارگیری نیروی انسانی متناسب با خدمات نوین سلامت نیز انجام گرفته است هرچند نیازمند تامین نیروی انسانی نیز هستیم که بدین منظور نیز اقدامات جذب نیرو انجام می شود

مقام عالی سلامت استان در ادامه به ایراپن نیز اشاره کرده و گفت : برنامه ایراپن  که زمینه ای برای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر که مهمترین علل مرگ وابتلای مردم کشور و استان است در نقده بصورت پایلوت اجرا شد و باز بهورزان در صف مقدم این خدمات قرار گرفتند و افتخاری برای کشور خلق کردند و تحسین کارشناسان سازمان جهانی بهداشت و معاون دبیرکل سازمان جهانی بهداشت را با خود همراه کردند. 

 

 

 

 


١٦:٠٦ - چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ١٥٦٧٨    /    تعداد نمایش : ٢٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج