صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
اخبار > اهداء خون برابر با اهداء عضو


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش محمدی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان سردشت

اهداء خون برابر با اهداء عضو

رئیس سازمان انتقال خون استان از تامین 100 درصدی نیازهای فراورده های خونی بیمارستانهای استان خبر داد.

دکتر قهرما رئیس سازمان انتقال خون استان در خصوص آخرین وضعیت کانکس خونگیری شهرستان سردشت گفت: در راستای پیگیریهای مکرر مدیر شبکه بهداشت و درمان و مسئول پایگاه خونگیری سردشت مبنی بر راه اندازی مجدد پایگاه خونگیری در سردشت، با حضور در محل دفتر مدیر شبکه در خصوص حل و فصل زیر ساخت های ضروری پایگاه خونگیری جلسه ای با مسئولین شبکه بهداشت ودرمان برگزارکردیم.

دکتر قهرمان افزود: یک سری استانداردها برای پایگاه خونگیری لازم است که صرفاًمسئله خونگیری از اهداء کنندگان نیست بلکه نحوه فرایند انتقال، رعایت زنجیره سرد آن و مواد نگهداری خون های اهداء شده نیز مهم است که شهرستان سردشت با توجه به اینکه مرکز ثابت خون گیری دارد می بایست  خون های اهداء شده را روزانه و ظرف مدت شش ساعت از شروع خونگیری به شهرستان مهاباد انتقال دهد و در مهاباد نیز با توجه به اینکه از اول فروردین سال جاری وارد چرخه تولید دارو با ارسال پلاسمای خون به کشور اتریش شده لذا رعایت موارد ذکر شده الزامی می باشد که پس از بررسی جزئیاتش با همکاران سازمان انتقال خون ،انشاا... از اول شهریورماه سال جاری کانکس خونگیری سردشت بعد از وقفه 8 ماهه دوباره راه اندازی و فعال و نسبت به خونگیری از اهداء کنندگان اقدام می کند.


رئیس سازمان انتقال خون در ادامه افزود: ما در حال حاضر در سطح استان تقریباً 100 درصد نیازهای فرآورده های خونی بیمارستانهای سطح استان را پاسخگو هستیم و مشکلی از این لحاظ نداریم ولی بعد مسافت بین شهری شهرستانهای سطح استان و هزینه بالای هنگفت نگهداری فراورده های خونی و محدودیت های موجود دراستقرار پایگاههای خون در اکثر شهرها مشکلی ست که سازمان با آن مواجه است. لذا ما در حال حاضر تعداد 4 پایگاه ثابت در شهرستانهای خوی ، مهاباد،میاندواب ونقده و دو کانکس خونگیری در شهرستانهای سردشت و شاهین دژ داریم که سالیانه نزدیک به100 هزار نفرمراجعه کننده به این مرکز داریم که بالغ بر 72 هزار واحد خون در سطح استان خونیگیری داریم.

دکتر قهرمان درخصوص طرحهای مد نظر سازمان انتقال خون استان گفت: بحثی که در حال حاضر ودر مدت د وسه سال پیش هم در سازمان مطرح بود و هست پروسه مدیریت خون بیماراست ، مدیریت خون بیمار بدین معنی است که بسیاری از اعمال جراحی که در بیمارستانها صورت می پذیرد اگر خون بیمار را مدیریت کنیم نیاز به اهداء خون نخواهیم داشت دستگاههای مجهزی در این رابطه تجهیز وراه اندازی شده است که از اتلاف خون بیمار جلوگیری کرده و فیلتروتزریق خون بیمارمی کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه کل دنیا به سمت پروسه مدیریت خون روی آورده است ما هم نباید از این مقوله مستثنی باشیم که خوشبختانه با برنامه ریزی ها و فعالیت خوبی که با دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی بر روی این طرحها داشتیم مفید واقع شده است.

دکتر قهرمان درآخر ضمن تقدیر و تشکر از اهداء کنندگان خون ، اهداء خون را برابر با اهداء عضو برشمرد و افزود: چون که با اهداء خون حداقل زندگی 3 نفر نجات می یابد وتصمیم ما براین است امانت دارخوبی در برابر اهداء خون شما عزیزان باشیم وبتوانیم با بهترین کیفیت به دست نیازمندان و بیماران برسانیم.

گفتنی است: از طرف سازمان انتقال خون استان از مدیر شبکه ، مسئول کانکس خونگیری ،پزشک و همکاران مستقر در کانکس خونگیری سردشت به پاس خدمات ارزشمندشان با اهداء لوح سپاس تقدیر بعمل آمد.خ


 


١٣:٤٧ - شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ١٥٢١١    /    تعداد نمایش : ١٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج