صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
اخبار > عزم، باور و عمل سه رکن اساسی مبارزه با مواد دخانی


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دای آذربایجان غربی

عزم، باور و عمل سه رکن اساسی مبارزه با مواد دخانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: عزم، باور و عمل سه رکن اساسی مبارزه با مواد دخانی هستند .

دکتر جواد آقازاده در همایش دخانیات تهدیدی برای همه با اشاره به اینکه امروزه مواد دخانی بیشترین علت مرگ و میر در جوامع بشری را به خود اختصاص داده است، گفت‌: آذربایجان غربی دومین استان پرمصرف دخانیات در کشور است.

دکتر آقازاده به ضرورت همه گیر شدن مبارزه با استعمال این مواد اشاره کرد و افزود: مصرف دخانیات سرمنشا بسیاری از مشکلات قلبی، عروقی، تنفسی و انواع سرطان‌هاست.

وی افزود : یکی از بیماریهای شایع در مردان سرطان ریه است که عمده ترین علت آن سیگار می باشد و حتی در برخی بیماریها از جمله دیسک بین مهره ای نیز که ظاهرا علتی مکانیکال دارد اما سیگار در ایجاد آن نقش دارد .

وی با اشاره به اینکه امروزه در سطح جهان مبارزه جدی علیه مواد دخانی آغاز شده است، ادامه داد: در بسیاری از کشور های توسعه یافته این مبارزه موفقیت آمیز بوده و توانسته اند بر آن غلبه کنند که علت آن رعایت قوانین مربوطه و همچنین هماهنگی بین سازمانهای دخیل می باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همچنین گفت : در کشورهای در حال توسعه 80 درصد بیماریها مربوط به سیگار می باشد لذا باید بصورت همه جانبه و هماهنگ تمامی ارگان ها بر علیه مواد دخانی وارد عمل شوند که در این صورت هم بار بیمارستانها و هم هزینه های مربوطه کاهش می یابد و برای موفقیت در این امر برنامه ای دقیق و منسجم بین سازمانها لازم است .


دکتر آقازاده در ادامه گفت: عده ای بجای سیگار از قلیان استفاده می کنند و بدانیم که زیان قلیان و مصرف آن  بیشتر از سیگار است و باید این تفکر غلط کم بودن ضرر قلیان را از ذهن جوانان پاک کنیم.

وی تاکید کرد : برای مبارزه با مواد دخانی یک عزم ملی نیاز است و همه باید مشتاق مبارزه با این عامل مرگ زا باشیم .

رئیس دانشگاه در ادامه از عدم حضور برخی از مسئولین در این همایش گلایه کرد و گفت : همین سالنی که خالی است و تعداد محدودی از میهمانان حضور دارند نشان می دهد که عزم جدی برای این کار نداریم و این جلسات برای انجام یک کار تشریفاتی نیست .

وی تصریح کرد : بحث اخذ مالیات از مواد دخانی و توتون خشک وارداتی برای پیشگیری توسعه این عامل تهدید کننده حیات باید مد نظر قرار گیرد .

دکتر آقازاده در نهایت گفت : همدلی ، انسجام در جهت اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات نیاز مند عزم ، باور و عمل بعنوان ارکان اساسی مبارزه با مواد دخانی می باشد .

همایش دخانیات تهدیدی برای همه بمناسبت هفته بدون دخانیات روز شنبه 24 تیر ماه 1396 به همت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی و دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری برگزار شد‌.


١٤:٣٩ - شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٨٧٦    /    تعداد نمایش : ١٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج