English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٠٦ مهر ١٤٠١
واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی لازم و ملزوم هم هستند


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی وب دا آذربایجانغربی

رنگ بندی شهرها نبایستی باعث عادی انگاری در خصوص کرونا شود

دکتر محمدامین ولی زاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان روز دو شنبه 29 آذر در گفتگو با برنامه رادیویی سلام یاشایش در خصوص سویه اُمیکرون گفت: این سویه پنجم آذر ماه از آفریقای جنوبی شروع شد و 89 کشور تابحال درگیر بیماری شده اند و در ایران نیز با آلوده شدن فردی که سابقه مسافرت به عمارت را داشت سویه اُمیکرون وارد کشور شد و در حال حاضر ایران نودمین کشور درگیر با سویه اُمیکرون می باشد.

وی افزود : خوشبختانه طبق رنگبندی ، در استان شهر نارنجی و قرمز نداریم و تمام شهرهای استان زرد یا آبی هستند.

دکتر ولی زاد در ادامه با اشاره به اینکه این شرایط نبایستی برای ما گول زننده باشد تصریح کرد:  خطر در کمین است و عدم رعایت پروتکل ها و عادی انگاری موجب شعله ور شدن بیماری می گردد .

وی در خصوص علائم سویه اُمیکرون گفت: علائم بیماری کرونای ناشی از سویه اُمیکرون، شبیه سویه های دیگر هست و نکته نگران کننده در این سویه، قدرت سرایت و انتشار بالای این ویروس بوده بطوریکه در عرض یک تا یک و نیم روز دو برابر می شود.

وی افزود تاکید کرد: مردم عزیز بایستی نسبت به واکسیناسیون حساسیت بیشتری نشان دهند .

 دکتر ولی زاد همچنین گفت: با توجه به ایام پیشرو و شب یلدا و با اجتناب از دورهمی ها، رعایت پروتکلهای بهداشتی بخصوص زدن ماسک و حفظ فاصله اجتماعی و واکسیناسیون سلامت خود،خانواده و جامعه را تضمین نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با تاکید بر اجتناب از سفرهای غیر ضروری ادامه داد: در کشورهای همسایه ازجمله ترکیه و امارات موارد مثبت سویه جدید دیده شده است.

وی افزود: در حال حاضر در اروپا برای کنترل سویه جدید قرنطینه بطور کامل اجرا می شود .

دکتر ولی زاد ادامه داد: افرادی که از مبادی مرزی و مسافرتهای خارج از کشور وارد می شوند بایستی غربالگری و برای آنان قرنطینه اجرا شود.

وی در خصوص مدارس اضافه نمود: در مدارس در صورت مشاهده مورد مشکوک کل دانش آموزان بایستی بررسی و غربالگری شوند و در صورت مشاهده فرد مشکوک در خانواده به علت سرعت بالای سویه اُمیکرون تمامی اعضای خانواده بایستی بررسی و قرنطینه گردند و تمامی موارد ذکر شده نه تنها از سوی دانشگاه علوم پزشکی بلکه از سوی سایر سازمانها و ارگانها نیز بایستی رعایت گردد.


١٢:٥٩ - سه شنبه ٣٠ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٤٠٥٢٧    /    تعداد نمایش : ٦٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج